Resultat Mora Cup 2009  
 
  Tävling  Mora Cup 2009    Utskriftsdatum  05 april 2009   
  Tävlingsort  Mora    Tävlingsledare  Carl-Gustav Sjömark   
  Arrangör  Simsällskapet Mora    Tävlingssekreterare  Torbjörn Näs & Pia Östling   
 
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: PEAB 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 1:08.14 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 1:07.63 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Emma Arkenstrand 1:22.83 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pauline Korssell  1997    386  37.76        1:18.98   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Sangfelt  1997    372  38.02        1:19.94   
  Täby Sim                   
                     
Julia Ewerbring  1998    309  41.49        1:25.09   
  Täby Sim                   
                     
Elin Timbäck  1997    279  43.07        1:27.97   
  Täby Sim                   
                     
Elin Brink  1997    275  42.46        1:28.44   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Elin Jansson  1997    271  43.51        1:28.88   
  Täby Sim                   
                     
Olivia Sjöblom  1997    267  43.56        1:29.27   
  Gränges Simsällskap                   
                     
Klara Johansson  1997    262  44.47        1:29.81   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Lisa Sätterström  1997    256  43.08        1:30.57   
  Sim 77 Hofors                   
                     
10  Ella Östling  1997    243  44.93        1:32.12   
  Simsällskapet Mora                   
                     
11  Julia Augustsson  1998    215  46.12        1:36.02   
  Täby Sim                   
                     
12  Linn Uhlas-Backlund  1998    168  50.76        1:44.25   
  Simsällskapet Mora                   
                     
13  Moa Pettersson  1997    166  51.30        1:44.54   
  Sim 77 Hofors                   
                     
14  Jenny Seberg  1997    142  55.33        1:50.12   
  Sim 77 Hofors                   
                     
15  Lovisa Spjotgard  1998    134  54.22        1:52.29   
  Simsällskapet Mora                   
                     
16  Elin Asp  1997    99  57.90        2:04.25   
  Sim 77 Hofors                   
                     
17  Alva Virén  1997    93  1:01.25        2:07.11   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Wilma Kaskela  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: PEAB 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 1:08.14 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 1:07.63 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Emma Arkenstrand 1:22.83 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Sangfelt  1995    495  34.91        1:12.67   
  Täby Sim                   
                     
Åsa Hambraeus  1996    420  37.90        1:16.77   
  Täby Sim                   
                     
Natalie Strömdahl  1996    392  38.49        1:18.59   
  Täby Sim                   
                     
Jennifer Ulmgren  1995    381  38.14        1:19.33   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Fransman  1995    373  38.66        1:19.91   
  Falu Simsällskap                   
                     
Elsa Arksand  1996    356  39.94        1:21.10   
  Täby Sim                   
                     
Matilda Lundberg  1995    343  40.85        1:22.18   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Crystal Ho  1996    318  40.73        1:24.26   
  Täby Sim                   
                     
Madeleine Bergh  1996    292  42.50        1:26.65   
  Täby Sim                   
                     
10  Johanna Nässlander  1995    283  43.59        1:27.56   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
11  Angelica Holén  1995    273  43.13        1:28.60   
  Simsällskapet Mora                   
                     
12  Jennie Foander  1995    271  43.57        1:28.90   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
13  Louise Säfström  1995    260  43.51        1:30.10   
  Falu Simsällskap                   
                     
14  Majken Boyle  1996    206  45.37        1:37.34   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
15  Elin Lindberg  1996    199  48.23        1:38.49   
  Simsällskapet Mora                   
                     
16  Lisa Orvestedt  1996    192  48.90        1:39.73   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
17  Camilla Ranta  1996    168  48.22        1:44.24   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Emma Larson  1995              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: PEAB 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 1:08.14 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 1:07.63 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Emma Arkenstrand 1:22.83 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrika Lundkvist  1994    473  34.94        1:13.78   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Paulina Hedin  1993    370  37.90        1:20.08   
  Falu Simsällskap                   
                     
Julia Sahlin  1994    358  39.52        1:20.97   
  Falu Simsällskap                   
                     
Allis Bergvall  1994    332  39.70        1:23.03   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Therese Åkerberg  1993    288  42.90        1:27.12   
  Täby Sim                   
                     
Teres Steen  1993    157  51.06        1:46.49   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 1, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: PEAB 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 1:08.14 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 1:07.63 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Eva Forsberg 1:11.36 - 1997 - Borlänge SS 
Klass D - Emma Arkenstrand 1:22.83 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Petra Allestad  1985    628  32.62        1:07.14   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Lina Anttila  1987    446  36.56        1:15.26   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Ida Källqvist  1992    431  37.09        1:16.14   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Kerstin Nyberg  1991    390  38.53        1:18.72   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Denise Guström  1992    362  39.43        1:20.66   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Melinda Maxe  1992    362  38.76        1:20.68   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Sara Molin  1990    305  42.06        1:25.41   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Frida Claesson  1992              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Handelsbanken 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Philip Svedjefält 1:25.12 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Ericsson  1997    314  35.78        1:14.28  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Filip Hedman  1998    281  36.91        1:17.05  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Rasmus Rantanen  1997    257  38.58        1:19.36  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Falu Simsällskap                   
                     
Sean Zhong  1998    254  38.33        1:19.74   
  Täby Sim                   
                     
Filip Wickman  1997    209  41.05        1:25.07   
  Täby Sim                   
                     
David Kruthammar  1997    180  43.79        1:29.44   
  Täby Sim                   
                     
Alfred Lindén  1997    176  44.79        1:30.14   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Edvin Persson  1999    93  53.56        1:51.40   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Carl Christoffersson  1997              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Handelsbanken 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Philip Svedjefält 1:25.12 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Robert Lindblom  1995    352  32.89        1:11.51   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Alexander Gellerstedt-Edn  1995    327  34.96        1:13.22   
  Täby Sim                   
                     
Babbi Hosseini  1995    307  35.94        1:14.81   
  Täby Sim                   
                     
Adam Rydstedt  1996    280  37.56        1:17.14   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Niclas Hvalgren  1995    273  37.54        1:17.84   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Robin Ernesäter  1996    245  39.56        1:20.69   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Gustav Sjökvist  1996    229  39.96        1:22.55   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Calle Westberg  1995    228  40.99        1:22.61   
  Täby Sim                   
                     
Julius Kruger  1996    212  41.65        1:24.60   
  Täby Sim                   
                     
10  Tim Zetterström  1995    188  42.22        1:28.13   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
11  Hugo Zedendahl  1995    180  43.15        1:29.39   
  Simsällskapet Mora                   
                     
12  Robin Hansson  1995    178  43.60        1:29.67   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
13  Tobias Lindow  1996    174  43.71        1:30.39   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Tommy Lindow  1996              DSQ   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Handelsbanken 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Philip Svedjefält 1:25.12 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Nilsson  1993    378  33.73        1:09.82   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Giovanni Bianchi  1994    316  35.72        1:14.11   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Gabriel Backström  1994    255  37.67        1:19.61   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Adam Lillsund  1994    235  39.61        1:21.78   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Simon Rydstedt  1994    233  40.07        1:22.00   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Tobias Malmqvist  1994    187  43.03        1:28.31   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Azur Klipic  1994              DSQ   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
 
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Handelsbanken 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:00.26 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF 
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK 
Klass D - Philip Svedjefält 1:25.12 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nisse Anttila  1987    431  31.97        1:06.80   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Tomas Wallin  1992    373  33.37        1:10.09   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Jonatan Kjellin  1990    327  34.41        1:13.29   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Tony Grönfors  1992    283  36.42        1:16.85   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Jonas Björn  1992    230  40.14        1:22.33   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Joakim Orvestedt  1992    206  41.81        1:25.42   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Jonas Lindberg  1992              DSQ   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Finaler 99 år och yngre 
Sponsor: Lekkompaniet 
Mia Brodén 27.36 - 2001 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Petra Allestad  1985              28.97   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
Elin Källqvist  1990              29.11   
  Gävle Simsällskap                   
Lina Anttila  1987              29.80   
  Borlänge Simsällskap                   
Sara Sangfelt  1995              29.89   
  Täby Sim                   
Kerstin Nyberg  1991              29.94   
  Gävle Simsällskap                   
Fredrika Lundkvist  1994              30.44   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Semifinaler 99 år och yngre 
Sponsor: Lekkompaniet 
Mia Brodén 27.36 - 2001 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Petra Allestad  1985              28.79   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
Elin Källqvist  1990              29.27   
  Gävle Simsällskap                   
Lina Anttila  1987              29.60   
  Borlänge Simsällskap                   
Kerstin Nyberg  1991              30.15   
  Gävle Simsällskap                   
Sara Sangfelt  1995              30.21   
  Täby Sim                   
Fredrika Lundkvist  1994              30.36   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Felicia Hedman  1995              30.38   
  Falu Simsällskap                   
Cornelia Persson  1995              30.97   
  Täby Sim                   
Denise Larsson  1989              31.30   
  Gävle Simsällskap                   
10  Paulina Hedin  1993              31.37   
  Falu Simsällskap                   
11  Mikaela Eriksson  1994              31.48   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
12  Ida Källqvist  1992              31.57   
  Gävle Simsällskap                   
 
Gren 3, 50m Frisim Damer Öppen, Försök 99 år och yngre 
Sponsor: Lekkompaniet 
Mia Brodén 27.36 - 2001 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Petra Allestad  1985              29.30   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
Elin Källqvist  1990              29.32   
  Gävle Simsällskap                   
Fredrika Lundkvist  1994              29.66   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Lina Anttila  1987              29.86   
  Borlänge Simsällskap                   
Felicia Hedman  1995              29.94   
  Falu Simsällskap                   
Kerstin Nyberg  1991              30.20   
  Gävle Simsällskap                   
Mikaela Eriksson  1994              30.78   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
Sara Sangfelt  1995              30.91   
  Täby Sim                   
Denise Larsson  1989              31.18   
  Gävle Simsällskap                   
10  Paulina Hedin  1993              31.20   
  Falu Simsällskap                   
11  Cornelia Persson  1995              31.35   
  Täby Sim                   
12  Ida Källqvist  1992              31.60   
  Gävle Simsällskap                   
13  Allis Bergvall  1994              31.91   
  Borlänge Simsällskap                   
14  Hanna Fransman  1995              32.21   
  Falu Simsällskap                   
15  Emma Larson  1995              32.26   
  Sim 77 Hofors                   
16  Julia Sahlin  1994              32.76   
  Falu Simsällskap                   
17  Sara Molin  1990              33.72   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
18  Matilda Lundberg  1995              33.77   
  Ludvika Simsällskap                   
19  Jennie Foander  1995              33.80   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
20  Denise Guström  1992              33.98   
  Simsällskapet Mora                   
21  Johanna Nässlander  1995              34.06   
  Ludvika Simsällskap                   
22  Diana Björk  1995              34.82   
  Borlänge Simsällskap                   
23  Louise Säfström  1995              34.94   
  Falu Simsällskap                   
24  Lisa Sätterström  1997              35.23   
  Sim 77 Hofors                   
25  Frida Claesson  1992              35.37   
  Falu Simsällskap                   
26  Angelica Holén  1995              36.06   
  Simsällskapet Mora                   
27  Klara Johansson  1997              36.46   
  Borlänge Simsällskap                   
28  Majken Boyle  1996              36.68   
  Ludvika Simsällskap                   
29  Ella Östling  1997              37.94   
  Simsällskapet Mora                   
30  Teres Steen  1993              38.03   
  Simsällskapet Mora                   
31  Elin Lindberg  1996              38.26   
  Simsällskapet Mora                   
32  Lovisa Spjotgard  1998              38.97   
  Simsällskapet Mora                   
33  Moa Pettersson  1997              39.04   
  Sim 77 Hofors                   
34  Linn Uhlas-Backlund  1998              39.53   
  Simsällskapet Mora                   
35  Amanda Svensson  1996              39.71   
  Simsällskapet Mora                   
36  Camilla Ranta  1996              40.23   
  Sim 77 Hofors                   
37  Alva Virén  1997              44.00   
  Sim 77 Hofors                   
38  Elin Asp  1997              44.78   
  Sim 77 Hofors                   
39  Natalie Lassar  1998              44.79   
  Simsällskapet Mora                   
40  Wilma Kaskela  1997              47.06   
  Sim 77 Hofors                   
Jenny Seberg  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
Olivia Berglund  1996              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Finaler 99 år och yngre 
Sponsor: Nääs Golv Måleri Färg 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993              24.58   
  Södertörns Simsällskap                   
Nisse Anttila  1987              25.29   
  Borlänge Simsällskap                   
Tony Grönfors  1992              26.69   
  Borlänge Simsällskap                   
Jonas Lindberg  1992              26.89   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Robert Bergvall  1993              27.95   
  Borlänge Simsällskap                   
Tomas Wallin  1992              27.97   
  Simsällskapet Mora                   
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Semifinaler 99 år och yngre 
Sponsor: Nääs Golv Måleri Färg 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993              27.82   
  Södertörns Simsällskap                   
Tony Grönfors  1992              27.83   
  Borlänge Simsällskap                   
Jonas Lindberg  1992              28.09   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Robert Bergvall  1993              28.12   
  Borlänge Simsällskap                   
Nisse Anttila  1987              28.14   
  Borlänge Simsällskap                   
Tomas Wallin  1992              28.71   
  Simsällskapet Mora                   
Jonatan Kjellin  1990              28.78   
  Simsällskapet Mora                   
Johan Nilsson  1993              28.86   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Azur Klipic  1994              29.78   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
10  Andreas Ericson  1993              29.90   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
11  Robert Lindblom  1995              29.94   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
12  Gabriel Backström  1994              30.06   
  Sim 77 Hofors                   
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar Öppen, Försök 99 år och yngre 
Sponsor: Nääs Golv Måleri Färg 
Per Johansson 22.75 - 1986 - Borlänge SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993              25.78   
  Södertörns Simsällskap                   
Nisse Anttila  1987              26.04   
  Borlänge Simsällskap                   
Tony Grönfors  1992              26.87   
  Borlänge Simsällskap                   
Jonas Lindberg  1992              27.21   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Robert Bergvall  1993              27.30   
  Borlänge Simsällskap                   
Robert Lindblom  1995              27.83   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
Tomas Wallin  1992              28.07   
  Simsällskapet Mora                   
Johan Nilsson  1993              28.31   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
Gabriel Backström  1994              28.58   
  Sim 77 Hofors                   
10  Andreas Ericson  1993              29.46   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
11  Azur Klipic  1994              29.61   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
12  Jonatan Kjellin  1990              29.93   
  Simsällskapet Mora                   
13  Niclas Hvalgren  1995              30.12   
  Gävle Simsällskap                   
14  Adam Lillsund  1994              30.34   
  Sim 77 Hofors                   
15  Joakim Orvestedt  1992              30.36   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
16  Giovanni Bianchi  1994              30.46   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
17  Jonas Björn  1992              30.76   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
17  Simon Rydstedt  1994              30.76   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
19  Adam Rydstedt  1996              31.37   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
20  Robin Hansson  1995              31.69   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
21  Robin Ernesäter  1996              32.09   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
22  Gustav Sjökvist  1996              32.33   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
23  Tobias Lindow  1996              32.34   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
24  Johan Spånberg  1993              33.14   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
25  Tobias Malmqvist  1994              33.18   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
26  Tommy Lindow  1996              33.33   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
27  Alfred Lindén  1997              33.98   
  Ludvika Simsällskap                   
28  Tim Zetterström  1995              34.17   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
29  Hugo Zedendahl  1995              36.73   
  Simsällskapet Mora                   
30  Carl Christoffersson  1997              37.43   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
31  Lukas Hill  1999              38.90   
  Simsällskapet Mora                   
32  Viktor Berg  1995              39.67   
  Simsällskapet Mora                   
33  Dennis Mårten-Lång  1999              44.57   
  Simsällskapet Mora                   
34  Edvin Persson  1999              45.32   
  Simsällskapet Mora                   
35  Alvin Zedendahl  1996              55.71   
  Simsällskapet Mora                   
Karl Zidén  1990              DSQ   
  Qwarnsvedens Triathlon                   
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Per Wikstrand 
Klass A - Mia Brodén (1983) 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén (1983) 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
Klass C - Mia Brodén (1983) 1:07.76 - 1997 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jennifer Ulmgren  1995    390  37.43        1:17.20   
  Täby Sim                   
                     
Elsa Arksand  1996    385  35.92        1:17.55   
  Täby Sim                   
                     
Sara Sangfelt  1995    364  35.25        1:19.03   
  Täby Sim                   
                     
Madeleine Bergh  1996    269  40.39        1:27.42   
  Täby Sim                   
                     
Åsa Hambraeus  1996    261  40.64        1:28.31   
  Täby Sim                   
                     
Matilda Lundberg  1995    249  41.34        1:29.68   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Johanna Nässlander  1995    188  44.97        1:38.43   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Louise Säfström  1995    182  42.84        1:39.61   
  Falu Simsällskap                   
                     
Elin Lindberg  1996              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Diana Björk  1995              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Felicia Hedman  1995              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Per Wikstrand 
Klass A - Mia Brodén (1983) 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén (1983) 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
Klass C - Mia Brodén (1983) 1:07.76 - 1997 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrika Lundkvist  1994    435  34.87        1:14.44   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Mikaela Eriksson  1994    284  38.51        1:25.83   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Avesta Starkholm  1994    278  39.48        1:26.39   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Teres Steen  1993              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Per Wikstrand 
Klass A - Mia Brodén (1983) 1:05.82 - 2001 - Falu SS 
Klass B - Mia Brodén (1983) 1:04.46 - 1998 - Falu SS 
Klass C - Mia Brodén (1983) 1:07.76 - 1997 - Falu SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lina Anttila  1987    496  32.81        1:11.25   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Elin Källqvist  1990    448  33.77        1:13.70   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Ida Källqvist  1992    392  34.37        1:17.07   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Denise Larsson  1989    296  37.07        1:24.65   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Sara Molin  1990    285  40.28        1:25.67   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Kerstin Nyberg  1991              DNS   
  Gävle Simsällskap                   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Björlins Motor 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 59.47 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:01.19 - 2001 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:02.06 - 2000 - SPIF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Niclas Hvalgren  1995    280  35.07        1:16.72   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Babbi Hosseini  1995    224  38.55        1:22.70   
  Täby Sim                   
                     
Tim Zetterström  1995              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Hugo Zedendahl  1995              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Alexander Gellerstedt-Edn  1995              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Björlins Motor 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 59.47 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:01.19 - 2001 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:02.06 - 2000 - SPIF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993    577  27.79        1:00.31  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Johan Nilsson  1993    298  34.77        1:15.13   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Giovanni Bianchi  1994    261  37.12        1:18.53   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Simon Rydstedt  1994    193  38.64        1:26.91   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Robert Bergvall  1993              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Björlins Motor 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 59.47 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:01.19 - 2001 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:02.06 - 2000 - SPIF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nisse Anttila  1987    465  29.33        1:04.78   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Oscar Leidefeldt  1992    374  31.91        1:09.70   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Tomas Wallin  1992    283  35.75        1:16.49   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Jonas Lindberg  1992    247  35.80        1:20.03   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora Däck & Fälg 
Klass D - Amanda Johansen (1994) 33.46 - 2006 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Pauline Korssell  1997    401          34.65   
  Täby Sim                   
Hanna Sangfelt  1997    390          34.96   
  Täby Sim                   
Julia Ewerbring  1998    367          35.68   
  Täby Sim                   
Sofia Edlund  1998    360          35.91   
  Täby Sim                   
Elin Brink  1997    320          37.35   
  Markaryds Simsällskap                   
Elin Timbäck  1997    308          37.82   
  Täby Sim                   
Elin Jansson  1997    255          40.31   
  Täby Sim                   
Lisa Sätterström  1997    209          43.07   
  Sim 77 Hofors                   
Olivia Sjöblom  1997    201          43.60   
  Gränges Simsällskap                   
10  Ella Östling  1997    145          48.62   
  Simsällskapet Mora                   
11  Lovisa Spjotgard  1998    145          48.67   
  Simsällskapet Mora                   
12  Jenny Seberg  1997    67          1:02.96   
  Sim 77 Hofors                   
Julia Augustsson  1998              DSQ   
  Täby Sim                   
Moa Pettersson  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
Linn Uhlas-Backlund  1998              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
Klara Johansson  1997              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Morkarlby Elmek 
Klass D - Philip Svedjefält (1994) 37.61 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Ericsson  1997    302          33.97  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
Sean Zhong  1998    274          35.08   
  Täby Sim                   
Rasmus Rantanen  1997    209          38.38   
  Falu Simsällskap                   
Filip Hedman  1998    206          38.56   
  Täby Sim                   
Filip Wickman  1997    201          38.93   
  Täby Sim                   
Shervin Ghahestani  1997    166          41.47   
  Täby Sim                   
David Kruthammar  1997    155          42.43   
  Täby Sim                   
Carl Christoffersson  1997    95          49.87   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
Lukas Hill  1999              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
Alfred Lindén  1997              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
 
Gren 9, 4x50m Medley Flickor C-D, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Y I T Calor AB 
14 år och yngre: Njurunda Simsällskap 2:15.74 - 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lag1 Täby Sim  1995              2:16.13   
  Täby Sim                   
  Sara Sangfelt  1995      33.93        33.93   
  Crystal Ho  1996      37.53        1:11.46   
  Jennifer Ulmgren  1995      33.76        1:45.22   
  Pauline Korssell  1997      30.91        2:16.13   
                     
Lag2 Täby Sim  1995              2:21.18   
  Täby Sim                   
  Hanna Sangfelt  1997      36.84        36.84   
  Julia Ewerbring  1998      39.70        1:16.54   
  Elsa Arksand  1996      34.33        1:50.87   
  Cornelia Persson  1995      30.31        2:21.18   
                     
Lag3 Täby Sim  1995              2:28.26   
  Täby Sim                   
  Natalie Strömdahl  1996      37.28        37.28   
  Madeleine Bergh  1996      41.08        1:18.36   
  Elin Timbäck  1997      37.29        1:55.65   
  Åsa Hambraeus  1996      32.61        2:28.26   
                     
Sim 77 Hofors Lag 1  1995              2:55.59   
  Sim 77 Hofors                   
  Lisa Sätterström  1997      42.02        42.02   
  Wilma Kaskela  1997      54.89        1:36.91   
  Emma Larson  1995      38.97        2:15.88   
  Camilla Ranta  1996      39.71        2:55.59   
                     
SS Mora B Tjejer 1  1995              3:03.89   
  Simsällskapet Mora                   
  Ella Östling  1997      46.55        46.55   
  Amanda Svensson  1996      52.90        1:39.45   
  Elin Lindberg  1996      48.83        2:28.28   
  Angelica Holén  1995      35.61        3:03.89   
                     
SS Mora C Tjejer 1  1997              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
  Linn Uhlas-Backlund  1998      49.22        49.22   
                     
Sim 77 Hofors Lag 2  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
  Jenny Seberg  1997      54.68        54.68   
                     
 
Gren 10, 4x50m Medley Pojkar C-D, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
14 år och yngre: Väsby SS Lag 1 (1994) 2:16.93 2006-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lag 1 Täby Sim  1995              2:15.28  0-14 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
  Oskar Ericsson  1997      34.80        34.80   
  Babbi Hosseini  1995      37.02        1:11.82   
  Calle Westberg  1995      34.40        1:46.22   
  Alexander Gellerstedt-Edn  1995      29.06        2:15.28   
                     
Lag 2 Täby Sim  1995              2:28.28   
  Täby Sim                   
  Filip Hedman  1998      36.90        36.90   
  Julius Kruger  1996      41.80        1:18.70   
  Sean Zhong  1998      35.80        1:54.50   
  Filip Wickman  1997      33.78        2:28.28   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mora China House 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Amanda Johansen 1:10.05 - 2006 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pauline Korssell  1997    484  32.01        1:06.78  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Hanna Sangfelt  1997    420  33.23        1:09.98   
  Täby Sim                   
                     
Elin Brink  1997    381  34.55        1:12.30   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Julia Ewerbring  1998    361  36.29        1:13.65   
  Täby Sim                   
                     
Sofia Edlund  1998    339  36.08        1:15.15   
  Täby Sim                   
                     
Elin Timbäck  1997    336  36.74        1:15.37   
  Täby Sim                   
                     
Olivia Sjöblom  1997    328  36.85        1:16.01   
  Gränges Simsällskap                   
                     
Elin Jansson  1997    321  36.45        1:16.55   
  Täby Sim                   
                     
Julia Augustsson  1998    273  37.80        1:20.84   
  Täby Sim                   
                     
10  Lisa Sätterström  1997    269  38.51        1:21.20   
  Sim 77 Hofors                   
                     
11  Ella Östling  1997    241  39.88        1:24.27   
  Simsällskapet Mora                   
                     
12  Emma Abrahamsson  1997    216  42.47        1:27.34   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
13  Klara Johansson  1997    212  41.14        1:27.93   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
14  Linn Uhlas-Backlund  1998    209  41.31        1:28.28   
  Simsällskapet Mora                   
                     
15  Lovisa Spjotgard  1998    188  42.79        1:31.52   
  Simsällskapet Mora                   
                     
16  Moa Pettersson  1997    182  43.58        1:32.47   
  Sim 77 Hofors                   
                     
17  Jenny Seberg  1997    140  48.12        1:40.90   
  Sim 77 Hofors                   
                     
18  Alva Virén  1997    134  48.13        1:42.33   
  Sim 77 Hofors                   
                     
19  Natalie Lassar  1998    129  47.33        1:43.70   
  Simsällskapet Mora                   
                     
20  Wilma Kaskela  1997    99  52.86        1:53.23   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Sigrid Bergman  1997              DNS   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Elin Asp  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mora China House 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Amanda Johansen 1:10.05 - 2006 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Sangfelt  1995    506  31.62        1:05.77   
  Täby Sim                   
                     
Felicia Hedman  1995    480  31.71        1:06.96   
  Falu Simsällskap                   
                     
Jennifer Ulmgren  1995    441  33.05        1:08.88   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Fransman  1995    427  33.18        1:09.62   
  Falu Simsällskap                   
                     
Åsa Hambraeus  1996    425  33.95        1:09.71   
  Täby Sim                   
                     
Elsa Arksand  1996    400  34.55        1:11.16   
  Täby Sim                   
                     
Matilda Lundberg  1995    393  34.75        1:11.57   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Cornelia Persson  1995    384  34.43        1:12.13   
  Täby Sim                   
                     
Emma Larson  1995    371  34.41        1:12.96   
  Sim 77 Hofors                   
                     
10  Natalie Strömdahl  1996    364  35.94        1:13.43   
  Täby Sim                   
                     
11  Linnea Sandberg  1996    345  35.60        1:14.75   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
12  Crystal Ho  1996    342  36.32        1:14.94   
  Täby Sim                   
                     
13  Johanna Nässlander  1995    338  35.97        1:15.27   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
14  Jennie Foander  1995    335  36.48        1:15.47   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
15  Madeleine Bergh  1996    323  36.86        1:16.43   
  Täby Sim                   
                     
16  Louise Säfström  1995    298  37.01        1:18.45   
  Falu Simsällskap                   
                     
17  Diana Björk  1995    273  37.42        1:20.83   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
18  Angelica Holén  1995    262  38.74        1:21.96   
  Simsällskapet Mora                   
                     
19  Elin Lindberg  1996    230  41.15        1:25.56   
  Simsällskapet Mora                   
                     
20  Majken Boyle  1996    227  41.04        1:25.93   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
21  Camilla Ranta  1996    203  41.15        1:29.24   
  Sim 77 Hofors                   
                     
22  Olivia Berglund  1996    173  44.37        1:34.14   
  Simsällskapet Mora                   
                     
23  Lisa Orvestedt  1996    171  45.24        1:34.36   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Amanda Svensson  1996              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mora China House 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Amanda Johansen 1:10.05 - 2006 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrika Lundkvist  1994    503  31.47        1:05.92   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Mikaela Eriksson  1994    465  32.63        1:07.65   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Paulina Hedin  1993    453  32.11        1:08.25   
  Falu Simsällskap                   
                     
Julia Sahlin  1994    405  34.16        1:10.84   
  Falu Simsällskap                   
                     
Allis Bergvall  1994    401  33.65        1:11.09   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Avesta Starkholm  1994    380  34.25        1:12.40   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Therese Åkerberg  1993    313  37.12        1:17.20   
  Täby Sim                   
                     
Teres Steen  1993    210  41.99        1:28.23   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Mora China House 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 59.27 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Cathrin Carlzon 58.96 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Mia Brodén 1:01.70 - 1997 - Falu SS 
Klass D - Amanda Johansen 1:10.05 - 2006 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Petra Allestad  1985    625  29.94        1:01.31   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Lina Anttila  1987    551  30.87        1:03.96   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Kerstin Nyberg  1991    531  31.31        1:04.74   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Elin Källqvist  1990    530  31.18        1:04.76   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Ida Källqvist  1992    461  32.26        1:07.84   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Denise Larsson  1989    441  32.72        1:08.86   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Sara Molin  1990    412  34.76        1:10.46   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Melinda Maxe  1992    390  33.53        1:11.75   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Denise Guström  1992    333  35.73        1:15.65   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Wasa Tryck 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Per Bergström 56.24 - 1999 - Fagersta SK 
Klass C - Mitchell Hägglund 58.24 - 2000 - SPIF 
Klass D - Philip Svedjefält 1:13.22 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Ericsson  1997    329  31.74        1:07.26  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Sean Zhong  1998    287  33.46        1:10.39  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Filip Hedman  1998    284  33.30        1:10.70   
  Täby Sim                   
                     
Rasmus Rantanen  1997    251  34.70        1:13.64   
  Falu Simsällskap                   
                     
Filip Wickman  1997    231  35.22        1:15.67   
  Täby Sim                   
                     
Shervin Ghahestani  1997    228  36.65        1:16.07   
  Täby Sim                   
                     
Alfred Lindén  1997    217  37.19        1:17.27   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
David Kruthammar  1997    207  37.91        1:18.54   
  Täby Sim                   
                     
Carl Christoffersson  1997    172  38.78        1:23.51   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
10  Lukas Hill  1999    129  41.81        1:31.89   
  Simsällskapet Mora                   
                     
11  Edvin Persson  1999    89  51.24        1:44.20   
  Simsällskapet Mora                   
                     
12  Dennis Mårten-Lång  1999    88  48.83        1:44.60   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Wasa Tryck 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Per Bergström 56.24 - 1999 - Fagersta SK 
Klass C - Mitchell Hägglund 58.24 - 2000 - SPIF 
Klass D - Philip Svedjefält 1:13.22 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Robert Lindblom  1995    432  28.73        1:01.46   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Alexander Gellerstedt-Edn  1995    388  29.94        1:03.68   
  Täby Sim                   
                     
Babbi Hosseini  1995    342  31.44        1:06.45   
  Täby Sim                   
                     
Niclas Hvalgren  1995    332  31.58        1:07.09   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Adam Rydstedt  1996    312  33.06        1:08.50   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Gustav Sjökvist  1996    307  34.05        1:08.83   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Robin Ernesäter  1996    306  33.68        1:08.96   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Calle Westberg  1995    287  34.27        1:10.42   
  Täby Sim                   
                     
Tommy Lindow  1996    266  33.88        1:12.20   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
10  Tobias Lindow  1996    265  35.13        1:12.29   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
11  Robin Hansson  1995    264  35.05        1:12.43   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
12  Tim Zetterström  1995    224  35.87        1:16.47   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
13  Julius Kruger  1996    223  35.83        1:16.60   
  Täby Sim                   
                     
14  Hugo Zedendahl  1995    160  39.00        1:25.53   
  Simsällskapet Mora                   
                     
15  Viktor Berg  1995    89  44.94        1:44.03   
  Simsällskapet Mora                   
                     
16  Alvin Zedendahl  1996    36  1:04.69        2:20.47   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Wasa Tryck 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Per Bergström 56.24 - 1999 - Fagersta SK 
Klass C - Mitchell Hägglund 58.24 - 2000 - SPIF 
Klass D - Philip Svedjefält 1:13.22 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993    620  26.18        54.46  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Johan Nilsson  1993    440  29.63        1:01.06   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Robert Bergvall  1993    411  30.59        1:02.49   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Andreas Ericson  1993    377  30.87        1:04.32   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Azur Klipic  1994    373  31.16        1:04.51   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Adam Lillsund  1994    357  31.08        1:05.46   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Gabriel Backström  1994    353  29.92        1:05.74   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Simon Rydstedt  1994    326  32.08        1:07.51   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Tobias Malmqvist  1994    247  35.68        1:14.01   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
10  Johan Spånberg  1993    239  34.90        1:14.80   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Giovanni Bianchi  1994              DSQ   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Wasa Tryck 
Klass A - Per Johansson 50.75 - 1986 - Borlänge SS 
Klass B - Per Bergström 56.24 - 1999 - Fagersta SK 
Klass C - Mitchell Hägglund 58.24 - 2000 - SPIF 
Klass D - Philip Svedjefält 1:13.22 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nisse Anttila  1987    568  26.57        56.08   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Oscar Leidefeldt  1992    442  29.84        1:00.96   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Jonas Lindberg  1992    434  29.47        1:01.33   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Tony Grönfors  1992    412  29.29        1:02.40   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Tomas Wallin  1992    410  30.35        1:02.51   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Joakim Orvestedt  1992    333  32.34        1:07.04   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Jonas Björn  1992    292  32.61        1:10.01   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Spira Studio 
Klass A - Jeanette Engzell (1989) 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Isabell Hellström 1:27.95 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Julia Ewerbring  1998    426  41.37        1:26.30  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Pauline Korssell  1997    394  42.33        1:28.60   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Sangfelt  1997    340  43.12        1:33.07   
  Täby Sim                   
                     
Elin Brink  1997    323  45.52        1:34.61   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Julia Augustsson  1998    302  45.95        1:36.76   
  Täby Sim                   
                     
Lisa Sätterström  1997    266  48.13        1:41.02   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Elin Jansson  1997    265  47.94        1:41.06   
  Täby Sim                   
                     
Olivia Sjöblom  1997    253  50.19        1:42.61   
  Gränges Simsällskap                   
                     
Lovisa Spjotgard  1998    231  50.96        1:45.83   
  Simsällskapet Mora                   
                     
10  Emma Abrahamsson  1997    218  50.36        1:47.88   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
11  Linn Uhlas-Backlund  1998    193  53.87        1:52.31   
  Simsällskapet Mora                   
                     
12  Moa Pettersson  1997    185  52.76        1:53.95   
  Sim 77 Hofors                   
                     
13  Elin Asp  1997    180  54.15        1:54.99   
  Sim 77 Hofors                   
                     
14  Klara Johansson  1997    170  54.71        1:57.15   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
15  Wilma Kaskela  1997    139  58.07        2:05.30   
  Sim 77 Hofors                   
                     
16  Alva Virén  1997    108  1:05.70        2:16.47   
  Sim 77 Hofors                   
                     
17  Jenny Seberg  1997    103  1:03.57        2:18.45   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Sigrid Bergman  1997              DNS   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Sofia Edlund  1998              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Elin Timbäck  1997              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Natalie Lassar  1998              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Spira Studio 
Klass A - Jeanette Engzell (1989) 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Isabell Hellström 1:27.95 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Crystal Ho  1996    421  40.54        1:26.60   
  Täby Sim                   
                     
Jennifer Ulmgren  1995    415  41.77        1:27.05   
  Täby Sim                   
                     
Elsa Arksand  1996    400  42.16        1:28.09   
  Täby Sim                   
                     
Louise Säfström  1995    378  42.63        1:29.83   
  Falu Simsällskap                   
                     
Cornelia Persson  1995    377  42.04        1:29.90   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Fransman  1995    371  43.08        1:30.33   
  Falu Simsällskap                   
                     
Madeleine Bergh  1996    355  43.50        1:31.67   
  Täby Sim                   
                     
Emma Larson  1995    351  43.80        1:32.09   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Natalie Strömdahl  1996    309  46.03        1:36.05   
  Täby Sim                   
                     
10  Åsa Hambraeus  1996    308  45.42        1:36.10   
  Täby Sim                   
                     
11  Lisa Orvestedt  1996    281  46.62        1:39.16   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
12  Matilda Lundberg  1995    278  47.86        1:39.50   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
13  Angelica Holén  1995    268  47.84        1:40.72   
  Simsällskapet Mora                   
                     
14  Johanna Nässlander  1995    249  50.38        1:43.20   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
15  Linnea Sandberg  1996    239  50.11        1:44.56   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
16  Diana Björk  1995    235  49.42        1:45.24   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
17  Majken Boyle  1996    192  53.30        1:52.64   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
18  Elin Lindberg  1996    187  54.16        1:53.64   
  Simsällskapet Mora                   
                     
19  Camilla Ranta  1996    174  54.01        1:56.34   
  Sim 77 Hofors                   
                     
20  Amanda Svensson  1996    168  55.13        1:57.66   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Felicia Hedman  1995              DNS   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sara Sangfelt  1995              DNF   
  Täby Sim                   
                     
Olivia Berglund  1996              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Spira Studio 
Klass A - Jeanette Engzell (1989) 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Isabell Hellström 1:27.95 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Allis Bergvall  1994    379  43.99        1:29.72   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Fredrika Lundkvist  1994    368  43.11        1:30.57   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Avesta Starkholm  1994    359  42.95        1:31.32   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Paulina Hedin  1993    341  43.84        1:32.91   
  Falu Simsällskap                   
                     
Julia Sahlin  1994    324  44.75        1:34.53   
  Falu Simsällskap                   
                     
Therese Åkerberg  1993    217  51.16        1:48.05   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Spira Studio 
Klass A - Jeanette Engzell (1989) 1:12.11 - 2006 - Falu SS 
Klass B - Louise Mikiasson 1:15.58 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Amanda Hovlind 1:17.58 - 1997 - Södertörn SS 
Klass D - Isabell Hellström 1:27.95 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ebba Nyberg  1982    616  34.36        1:16.31   
  Simklubben Neptun                   
                     
Lina Anttila  1987    492  38.85        1:22.23   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Elin Källqvist  1990    463  40.50        1:23.95   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Petra Allestad  1985    463  40.14        1:23.95   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Sara Molin  1990    403  42.28        1:27.92   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Kerstin Nyberg  1991    387  42.26        1:29.11   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Ida Källqvist  1992    373  42.85        1:30.22   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Melinda Maxe  1992    348  43.14        1:32.35   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Denise Larsson  1989    329  43.65        1:34.10   
  Gävle Simsällskap                   
                     
10  Denise Guström  1992    307  44.59        1:36.22   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Erik Sortelius 1:34.04 - 2006 - Arvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Ericsson  1997    252  43.36        1:31.58  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Shervin Ghahestani  1997    222  45.91        1:35.51   
  Täby Sim                   
                     
Filip Wickman  1997    192  46.83        1:40.17   
  Täby Sim                   
                     
Rasmus Rantanen  1997    179  48.73        1:42.63   
  Falu Simsällskap                   
                     
Alfred Lindén  1997    172  50.04        1:43.94   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
David Kruthammar  1997    172  49.99        1:43.95   
  Täby Sim                   
                     
Carl Christoffersson  1997    150  50.75        1:48.87   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Sean Zhong  1998    131  55.57        1:53.77   
  Täby Sim                   
                     
Edvin Persson  1999    92  1:02.00        2:07.87   
  Simsällskapet Mora                   
                     
10  Dennis Mårten-Lång  1999    87  1:03.24        2:10.36   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Filip Hedman  1998              DNF   
  Täby Sim                   
                     
Lukas Hill  1999              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Erik Sortelius 1:34.04 - 2006 - Arvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Robert Lindblom  1995    393  35.88        1:18.97   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Babbi Hosseini  1995    324  39.32        1:24.22   
  Täby Sim                   
                     
Calle Westberg  1995    275  43.11        1:28.92   
  Täby Sim                   
                     
Robin Hansson  1995    263  42.57        1:30.26   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Tommy Lindow  1996    253  42.94        1:31.47   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Julius Kruger  1996    248  44.23        1:31.98   
  Täby Sim                   
                     
Alexander Gellerstedt-Edn  1995    218  45.33        1:36.01   
  Täby Sim                   
                     
Niclas Hvalgren  1995    207  45.64        1:37.77   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Tobias Lindow  1996    190  47.66        1:40.57   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
10  Robin Ernesäter  1996    190  48.38        1:40.65   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
11  Tim Zetterström  1995    186  48.07        1:41.29   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
12  Gustav Sjökvist  1996    180  48.88        1:42.36   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
13  Hugo Zedendahl  1995    177  48.04        1:43.06   
  Simsällskapet Mora                   
                     
14  Alvin Zedendahl  1996    57  1:11.66        2:30.58   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Viktor Berg  1995              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Erik Sortelius 1:34.04 - 2006 - Arvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993    573  32.56        1:09.62   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Johan Nilsson  1993    439  36.01        1:16.06   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Robert Bergvall  1993    318  40.42        1:24.72   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Adam Lillsund  1994    315  40.36        1:25.02   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Azur Klipic  1994    310  39.59        1:25.47   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Giovanni Bianchi  1994    239  43.24        1:33.12   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Gabriel Backström  1994    235  44.27        1:33.71   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Andreas Ericson  1993    229  44.64        1:34.54   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Tobias Malmqvist  1994    219  45.36        1:35.96   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
10  Johan Spånberg  1993    180  47.02        1:42.42   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Mattsons Bygg & Järn 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 1:07.11 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Mitchell Hägglund 1:08.78 - 2002 - SPIF 
Klass C - Mitchell Hägglund 1:10.94 - 2000 - SPIF 
Klass D - Erik Sortelius 1:34.04 - 2006 - Arvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Nisse Anttila  1987    636  31.48        1:07.23   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Oscar Leidefeldt  1992    385  38.17        1:19.51   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Jonas Lindberg  1992    356  38.49        1:21.60   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Tony Grönfors  1992    324  39.11        1:24.22   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Joakim Orvestedt  1992    273  42.70        1:29.10   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Tomas Wallin  1992    261  41.52        1:30.49   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 15, 4x50m Medley Damer B, Finaler 16 år och yngre 
Sponsor: Sanda Fastigheter 
16 år och yngre: Väsby SS Lag 1 (1994) 2:14.94 2006-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Falu Simsällskap Lag 1  1993              2:25.55   
  Falu Simsällskap                   
  Hanna Fransman  1995      37.04        37.04   
  Louise Säfström  1995      40.82        1:17.86   
  Felicia Hedman  1995      35.61        1:53.47   
  Julia Sahlin  1994      32.08        2:25.55   
                     
SS Mora B Tjejer 1  1995              3:00.07   
  Simsällskapet Mora                   
  Ella Östling  1997      44.36        44.36   
  Lovisa Spjotgard  1998      48.18        1:32.54   
  Linn Uhlas-Backlund  1998      48.27        2:20.81   
  Elin Lindberg  1996      39.26        3:00.07   
                     
 
Gren 17, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Danab 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 2:25.77 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Louise Mikiasson 2:21.81 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Sofie Mikiasson 2:31.00 - 1998 - Södertörn SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Sangfelt  1995    502  35.06  1:15.29  2:03.09    2:41.27   
  Täby Sim                   
                     
Elsa Arksand  1996    433  36.73  1:21.31  2:09.47    2:49.43   
  Täby Sim                   
                     
Jennifer Ulmgren  1995    428  36.31  1:22.95  2:11.40    2:50.10   
  Täby Sim                   
                     
Åsa Hambraeus  1996    423  37.79  1:20.10  2:11.80    2:50.79   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Fransman  1995    422  39.47  1:22.70  2:12.38    2:50.87   
  Falu Simsällskap                   
                     
Emma Larson  1995    414  39.29  1:22.90  2:12.75    2:51.98   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Natalie Strömdahl  1996    399  37.91  1:22.46  2:14.28    2:54.12   
  Täby Sim                   
                     
Matilda Lundberg  1995    381  39.58  1:25.65  2:17.40    2:56.90   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Madeleine Bergh  1996    360  40.57  1:27.77  2:19.04    3:00.17   
  Täby Sim                   
                     
10  Crystal Ho  1996    351  39.41  1:28.32  2:17.49    3:01.74   
  Täby Sim                   
                     
11  Felicia Hedman  1995    328  39.79  1:29.50  2:26.06    3:05.96   
  Falu Simsällskap                   
                     
12  Johanna Nässlander  1995    317  44.97  1:33.10  2:27.30    3:08.03   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
13  Louise Säfström  1995    294  44.16  1:35.34  2:28.92    3:12.76   
  Falu Simsällskap                   
                     
14  Linnea Sandberg  1996    268  45.45  1:37.88  2:35.03    3:18.83   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
15  Elin Lindberg  1996    230  50.45  1:43.80  2:43.62    3:29.26   
  Simsällskapet Mora                   
                     
16  Camilla Ranta  1996    198  46.13  1:44.60  2:49.11    3:40.01   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Lisa Orvestedt  1996              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Majken Boyle  1996              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Cornelia Persson  1995              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 17, 200m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Danab 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 2:25.77 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Louise Mikiasson 2:21.81 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Sofie Mikiasson 2:31.00 - 1998 - Södertörn SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrika Lundkvist  1994    506  35.54  1:16.92  2:05.60    2:40.86   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Allis Bergvall  1994    437  37.40  1:22.07  2:09.88    2:48.97   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Julia Sahlin  1994    408  40.41  1:23.10  2:15.33    2:52.83   
  Falu Simsällskap                   
                     
Paulina Hedin  1993    394  36.00  1:20.98  2:14.23    2:54.87   
  Falu Simsällskap                   
                     
Mikaela Eriksson  1994    382  36.64  1:22.01  2:18.54    2:56.62   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Avesta Starkholm  1994    373  39.69  1:26.78  2:17.66    2:58.09   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Therese Åkerberg  1993    278  44.25  1:32.83  2:32.77    3:16.53   
  Täby Sim                   
                     
 
Gren 17, 200m Medley Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Danab 
Klass A - Therese Mattsson (1985) 2:25.77 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Louise Mikiasson 2:21.81 - 1998 - Södertörn SS 
Klass C - Sofie Mikiasson 2:31.00 - 1998 - Södertörn SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Petra Allestad  1985    633  33.24  1:10.05  1:54.89    2:29.30   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Lina Anttila  1987    521  33.93  1:17.48  2:02.69    2:39.35   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Elin Källqvist  1990    501  34.03  1:18.01  2:05.27    2:41.36   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Ida Källqvist  1992    481  34.23  1:16.01  2:04.88    2:43.56   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Kerstin Nyberg  1991    434  36.93  1:21.40  2:11.99    2:49.37   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Sara Molin  1990    423  39.76  1:25.58  2:13.34    2:50.80   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Melinda Maxe  1992    400  36.41  1:21.01  2:14.82    2:54.02   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Denise Larsson  1989              DNF   
  Gävle Simsällskap                   
                     
 
Gren 18, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Jale Åkeri 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 2:10.07 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 2:14.51 - 2001 - SPIF 
Klass C - Robert Palosaari 2:27.56 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Babbi Hosseini  1995    332  37.78  1:20.68  2:07.58    2:44.38   
  Täby Sim                   
                     
Niclas Hvalgren  1995    276  36.60  1:21.33  2:16.24    2:54.81   
  Gävle Simsällskap                   
                     
Calle Westberg  1995    273  40.02  1:28.44  2:17.39    2:55.43   
  Täby Sim                   
                     
Adam Rydstedt  1996    268  41.29  1:24.66  2:19.96    2:56.62   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Tommy Lindow  1996    249  37.41  1:25.56  2:20.76    3:01.06   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Julius Kruger  1996    236  43.00  1:30.63  2:22.86    3:04.17   
  Täby Sim                   
                     
Robin Ernesäter  1996    232  46.25  1:31.56  2:27.19    3:05.25   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Tobias Lindow  1996    229  43.17  1:31.65  2:28.37    3:06.12   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Tim Zetterström  1995              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Alexander Gellerstedt-Edn  1995              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Robin Hansson  1995              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Robert Lindblom  1995              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
 
Gren 18, 200m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Jale Åkeri 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 2:10.07 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 2:14.51 - 2001 - SPIF 
Klass C - Robert Palosaari 2:27.56 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Joakim Hvalgren  1993    585  28.46  1:04.79  1:44.80    2:16.13   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Johan Nilsson  1993    436  34.56  1:13.63  1:57.07    2:30.19   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Robert Bergvall  1993    394  35.01  1:15.40  2:01.47    2:35.30   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Azur Klipic  1994    323  36.17  1:19.16  2:07.98    2:45.92   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Adam Lillsund  1994    320  34.16  1:20.34  2:08.28    2:46.54   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Giovanni Bianchi  1994    314  35.97  1:16.61  2:10.44    2:47.55   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Simon Rydstedt  1994    273  38.37  1:23.82  2:17.12    2:55.49   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Gabriel Backström  1994    264  38.76  1:22.65  2:19.03    2:57.56   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Tobias Malmqvist  1994    230  42.19  1:28.84  2:23.17    3:05.71   
  Hudiksvalls Simsällskap                   
                     
Johan Spånberg  1993              DSQ   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Andreas Ericson  1993              DSQ   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
 
Gren 18, 200m Medley Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Jale Åkeri 
Klass A - Erik Samuelsson (1985) 2:10.07 - 2006 - Väsby SS 
Klass B - Pontus Renholm 2:14.51 - 2001 - SPIF 
Klass C - Robert Palosaari 2:27.56 - 2006 - Väsby SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Nisse Anttila  1987    499  29.91  1:07.91  1:46.70    2:23.54   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Oscar Leidefeldt  1992    444  32.13  1:12.90  1:55.18    2:29.21   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Jonas Lindberg  1992    394  34.46  1:12.96  1:58.67    2:35.36   
  Sandvikens Sim och Hopp                   
                     
Tony Grönfors  1992    349  33.51  1:15.38  2:03.34    2:41.78   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
Tomas Wallin  1992    345  35.38  1:16.94  2:06.38    2:42.41   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Joakim Orvestedt  1992    272  37.85  1:24.28  2:15.21    2:55.66   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
 
Gren 19, 100m Medley Flickor D, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Tungdykargruppen 
Klass D - Amanda Johansen (1994) 1:19.20 - 2006 - Ludvika SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pauline Korssell  1997    470  36.51        1:16.85  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Hanna Sangfelt  1997    436  36.61        1:18.79   
  Täby Sim                   
                     
Julia Ewerbring  1998    413  38.65        1:20.23   
  Täby Sim                   
                     
Elin Brink  1997    354  39.21        1:24.44   
  Markaryds Simsällskap                   
                     
Sofia Edlund  1998    335  39.77        1:26.00   
  Täby Sim                   
                     
Elin Timbäck  1997    332  41.95        1:26.32   
  Täby Sim                   
                     
Olivia Sjöblom  1997    303  42.92        1:28.93   
  Gränges Simsällskap                   
                     
Lisa Sätterström  1997    296  40.87        1:29.64   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Julia Augustsson  1998    260  45.96        1:33.57   
  Täby Sim                   
                     
10  Ella Östling  1997    225  46.17        1:38.25   
  Simsällskapet Mora                   
                     
11  Emma Abrahamsson  1997    223  46.98        1:38.58   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
12  Linn Uhlas-Backlund  1998    217  47.98        1:39.45   
  Simsällskapet Mora                   
                     
13  Klara Johansson  1997    214  46.84        1:39.88   
  Borlänge Simsällskap                   
                     
14  Lovisa Spjotgard  1998    185  52.63        1:44.77   
  Simsällskapet Mora                   
                     
15  Elin Asp  1997    170  51.73        1:47.81   
  Sim 77 Hofors                   
                     
16  Jenny Seberg  1997    123  1:00.34        2:00.14   
  Sim 77 Hofors                   
                     
17  Alva Virén  1997    121  1:00.52        2:00.79   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Moa Pettersson  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
                     
Elin Jansson  1997              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Wilma Kaskela  1997              DSQ   
  Sim 77 Hofors                   
                     
 
Gren 20, 100m Medley Pojkar D, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Byrackebo 
Klass D - Philip Svedjefält (1994) 1:22.69 - 2006 - Sigtuna SK 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Ericsson  1997    308  34.94        1:17.32  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Filip Hedman  1998    274  37.28        1:20.39   
  Täby Sim                   
                     
Filip Wickman  1997    248  38.94        1:23.17   
  Täby Sim                   
                     
Rasmus Rantanen  1997    234  38.73        1:24.77   
  Falu Simsällskap                   
                     
Sean Zhong  1998    229  36.83        1:25.32   
  Täby Sim                   
                     
Shervin Ghahestani  1997    225  41.26        1:25.90   
  Täby Sim                   
                     
David Kruthammar  1997    211  41.03        1:27.67   
  Täby Sim                   
                     
Alfred Lindén  1997    205  42.19        1:28.60   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Carl Christoffersson  1997    150  47.44        1:38.34   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
                     
Dennis Mårten-Lång  1999              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Lukas Hill  1999              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
Edvin Persson  1999              DSQ   
  Simsällskapet Mora                   
                     
 
Gren 21, 4x50m Medley Damer A, Finaler 99 år och yngre 
Sponsor: Morastrand 
Klass A - Väsby SS Lag 1 (1994) 2:10.79 2006-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lag 1 Damer Harnäs  1987              2:21.66   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
  Petra Allestad  1985      31.85        31.85   
  Lisa Orvestedt  1996      43.73        1:15.58   
  Melinda Maxe  1992      35.63        1:51.21   
  Mikaela Eriksson  1994      30.45        2:21.66   
                     
Borlänge SS Damer Lag1  1992              2:30.95   
  Borlänge Simsällskap                   
  Diana Björk  1995      42.35        42.35   
  Allis Bergvall  1994      42.24        1:24.59   
  Lina Anttila  1987      31.30        1:55.89   
  Linnea Sandberg  1996      35.06        2:30.95   
                     
SS Mora A Tjejer 1  1988              3:02.58   
  Simsällskapet Mora                   
  Ella Östling  1997      46.38        46.38   
  Lovisa Spjotgard  1998      48.82        1:35.20   
  Elin Lindberg  1996      47.92        2:23.12   
  Teres Steen  1993      39.46        3:02.58   
                     
 
Gren 22, 4x50m Medley Herrar A, Finaler 99 år och yngre 
Sponsor: Moravatten 
Klass A - Väsby SS Lag 1 (1994) 1:54.38 2006-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Herrar Lag 1  1990              2:01.43   
  Borlänge Simsällskap                   
  Robert Bergvall  1993      34.45        34.45   
  Nisse Anttila  1987      30.18        1:04.63   
  Oscar Leidefeldt  1992      30.45        1:35.08   
  Tony Grönfors  1992      26.35        2:01.43   
                     
SS Mora A Killar 1  1990              2:11.81   
  Simsällskapet Mora                   
  Jonatan Kjellin  1990      32.47        32.47   
  Tomas Wallin  1992      39.00        1:11.47   
  Niklas Johansson  1992      31.80        1:43.27   
  Daniel Björk-Ljunggren  1990      28.54        2:11.81   
                     
Lag 1 Herrar Harnäs  1987              2:15.35   
  Harnäs Skutskär Simsäll                   
  Robert Lindblom  1995      32.51        32.51   
  Jonas Björn  1992      38.13        1:10.64   
  Joakim Orvestedt  1992      26.03        1:36.67   
  Andreas Ericson  1993      38.68        2:15.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.02 
Licensierad till: Simsällskapet Mora