Hoppa till sidans innehåll

Gästrikeserien 3 Hofors 2017


Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Gästrikeserien    Utskriftsdatum  15 oktober 2017   
  Tävlingsort  Hofors    Utskriftstid  19:25   
  Arrangör  Sim77         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  15 oktober 2017         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar 13 o.ä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    1:08.48  2:23.68  3:40.28    4:53.13   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    1:10.73  2:26.99  3:43.21    4:56.45   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer 13år o., Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    34.54  1:13.82  1:52.92    2:30.81   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.14  1:13.60  1:53.68    2:31.40   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    34.34  1:13.26  1:54.29    2:35.52   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    36.50  1:17.59  2:01.94    2:45.34   
Märta Nordlinder  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.53  1:23.16  2:11.72    2:58.49   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Herrar 13år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    34.24        1:11.28   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    35.09        1:12.15   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    36.70        1:15.23   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.86        1:17.91   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap    38.75        1:20.50   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    40.02        1:27.14   
Oliver Wijker  2006  Gävle Simsällskap    43.29        1:29.29   
Sebastian Forsberg  2003  Gävle Simsällskap    45.19        1:32.91   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Damer 13åroä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tuva Blomdahl  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.16        1:18.35   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.10        1:19.00   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.37        1:20.00   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    39.28        1:21.34   
Ebba-Lotta Staaf  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.83        1:23.12   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.53        1:23.50   
Agnes Edvinsson  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.05        1:25.86   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    42.95        1:28.07   
Emma Murhagen  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    43.49        1:29.13   
Filippa Enebrink  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.85        1:29.13   
11  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    44.38        1:31.04   
12  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    43.41        1:31.31   
13  Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    43.58        1:31.67   
14  Clara Kroon Anderberg  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.05        1:33.71   
                     
 
Gren 5, 50m Ryggsim Herrar 12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ossy Nyhlander  2005  Sim 77 Hofors            43.01   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.09   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.51   
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            49.02   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer 12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            39.85   
Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap            42.23   
Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.70   
Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap            43.26   
Ida Persson  2006  Sim 77 Hofors            46.84   
Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar 13oä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    38.12        1:19.78   
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    39.94        1:25.08   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    41.98        1:28.34   
Ahmad Attoura  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.47        1:28.58   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    47.04        1:35.67   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap    45.09        1:35.84   
Sebastian Forsberg  2003  Gävle Simsällskap    45.68        1:35.89   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Damer13åroä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tuva Blomdahl  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.13        1:25.87   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    43.73        1:30.82   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    44.39        1:31.00   
Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    43.98        1:31.14   
Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.03        1:32.90   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    44.56        1:33.87   
Emma Danrud  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    45.79        1:36.16   
Anja Kling  2002  Sim 77 Hofors    46.18        1:38.51   
Clara Kroon Anderberg  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.56        1:38.72   
10  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.83        1:39.18   
11  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    47.10        1:39.77   
12  Ebba-Lotta Staaf  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    47.45        1:40.43   
13  Emma Murhagen  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    47.51        1:40.68   
14  Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    48.01        1:40.79   
15  Märta Nordlinder  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    48.18        1:43.85   
16  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    52.78        1:51.30   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Herrar12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ossy Nyhlander  2005  Sim 77 Hofors            48.45   
Oliver Wijker  2006  Gävle Simsällskap            48.48   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            50.63   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.92   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Agnes Edvinsson  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            44.09   
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb            44.70   
Enya Söderlund  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb            46.13   
Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            46.26   
Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.79   
Elsa Harnesk  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            48.63   
Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap            49.02   
Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            49.94   
Hillevi Östlund  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.97   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Herrar13oä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    30.32        1:02.81   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    30.53        1:03.26   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    31.34        1:04.29   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    33.52        1:08.97   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.48        1:09.33   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    34.24        1:11.24   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap    35.29        1:14.54   
Ahmad Attoura  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.01        1:17.48   
Sebastian Forsberg  2003  Gävle Simsällskap    40.65        1:26.25   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer13oä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tuva Blomdahl  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.93        1:08.42   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    32.97        1:08.59   
Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    34.47        1:11.38   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    35.50        1:13.91   
Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.41        1:15.00   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    36.90        1:15.26   
Ebba-Lotta Staaf  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.38        1:15.82   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    35.70        1:16.12   
Filippa Enebrink  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.13        1:16.77   
10  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    37.97        1:17.56   
11  Anja Kling  2002  Sim 77 Hofors    38.23        1:17.97   
12  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    37.61        1:18.75   
13  Emma Danrud  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.42        1:19.31   
14  Clara Kroon Anderberg  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.65        1:19.46   
15  Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.15        1:20.36   
16  Emma Murhagen  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.28        1:20.89   
17  Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.60        1:21.09   
18  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap    38.37        1:21.32   
19  Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.52        1:21.84   
20  Sofia Lind Dannberg  2003  Sim 77 Hofors    41.36        1:27.52   
21  Märta Nordlinder  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    41.77        1:27.59   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Herrar12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ossy Nyhlander  2005  Sim 77 Hofors            34.40   
Oliver Wijker  2006  Gävle Simsällskap            35.35   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.09   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Damer12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb            34.81   
Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap            37.93   
Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap            38.16   
Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            39.65   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Herrar13åroä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    33.28        1:10.56   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap    34.16        1:15.30   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap    36.77        1:18.18   
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    37.57        1:19.02   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.18        1:19.55   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    39.05        1:21.19   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap    40.99        1:24.31   
Sebastian Forsberg  2003  Gävle Simsällskap    34.81        1:33.55   
Oliver Wijker  2006  Gävle Simsällskap    38.16        1:34.30   
10  Ossy Nyhlander  2005  Sim 77 Hofors    39.65        1:36.95   
11  Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap    37.93        1:47.85   
Ahmad Attoura  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Medley Damer13åroä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap    35.19        1:17.05   
Tuva Blomdahl  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.87        1:18.21   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.18        1:20.15   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    38.71        1:22.82   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.00        1:24.75   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.71        1:25.79   
Agnes Edvinsson  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.86        1:26.04   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    41.32        1:26.39   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    40.42        1:27.40   
10  Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.06        1:27.97   
11  Anja Kling  2002  Sim 77 Hofors    41.12        1:28.52   
12  Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.78        1:28.62   
13  Ebba-Lotta Staaf  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.97        1:29.30   
14  Filippa Enebrink  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    41.42        1:30.45   
15  Emma Danrud  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    43.36        1:30.65   
16  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    46.02        1:32.34   
17  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    44.34        1:33.31   
18  Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    43.92        1:33.75   
19  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap    44.05        1:33.94   
20  Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    43.56        1:34.72   
21  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    45.23        1:34.73   
22  Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap    46.20        1:37.83   
23  Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap    45.92        1:38.16   
24  Enya Söderlund  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb    46.65        1:38.37   
25  Märta Nordlinder  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    51.42        1:41.29   
26  Sofia Lind Dannberg  2003  Sim 77 Hofors    51.40        1:47.11   
                     
 
Gren 17, 25m Fjärilsim Herrar12åro, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oliver Wijker  2006  Gävle Simsällskap            19.16   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            19.19   
Ossy Nyhlander  2005  Sim 77 Hofors            20.56   
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            22.50   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            24.40   
                     
 
Gren 18, 25m Fjärilsim Damer12åroy, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb            17.35   
Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            17.51   
Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap            19.18   
Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap            19.19   
Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            19.21   
Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            20.58   
Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap            20.84   
Enya Söderlund  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb            21.24   
Elsa Harnesk  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            24.02   
                     
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Herrar13år, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap            30.93   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap            32.55   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap            33.50   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb            34.97   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap            36.35   
Albin Östlund  2004  Gävle Simsällskap            36.96   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap            39.66   
Sebastian Forsberg  2003  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Damer13åtoä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alina Umbaeva  2005  Gävle Simsällskap            33.78   
Tuva Blomdahl  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            35.05   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb            35.61   
Agnes Edvinsson  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            36.18   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap            38.92   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap            39.49   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb            39.73   
Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap            40.17   
Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.32   
10  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap            40.39   
11  Ebba-Lotta Staaf  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.33   
12  Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap            42.54   
13  Clara Kroon Anderberg  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.91   
14  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap            43.83   
15  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            43.91   
                     
 
Gren 21, 200m Frisim Herrar13åroä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    32.01  1:06.80  1:42.39    2:16.30   
Lucas Humling  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.59  1:11.43  1:51.02    2:29.43   
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    35.02  1:13.71  1:53.86    2:34.24   
Ossy Nyhlander  2005  Sim 77 Hofors    38.79  1:22.96  2:12.09    3:01.11   
Olle Wikholm  2004  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 400m Frisim Damer13åroä, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    1:14.04  2:38.85  4:03.57    5:25.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  15 oktober 2017 
Licensierad till: Sim 77 Hofors  Utskriftstid  19:25 
 
Uppdaterad: 16 OKT 2017 12:23 Skribent: Ove Engberg

Postadress:
Gävle SS - Simidrott
Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Besöksadress:
Gävle Simsällskap, Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Kontakt:
Tel: 026627090
E-post: This is a mailto link

Se all info