Hoppa till sidans innehåll

Gästrikeserien 1 2019


Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Gästrikeserien 1    Utskriftsdatum  16 februari 2019   
  Tävlingsort  Gävle    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör  Gävle SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  16 februari 2019         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    1:06.05  2:20.33  3:35.87    4:51.24   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    32.87  1:09.17  1:46.13    2:21.99   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    32.96  1:09.81  1:47.25    2:23.05   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    32.95  1:09.47  1:47.09    2:23.20   
Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    36.19  1:18.65  2:04.25    2:50.03   
Iza Johansson  2005  Gävle Simsällskap    3:00.09        3:00.09   
Ebba Sundberg  2006  Gävle Simsällskap    40.53  1:29.17  2:19.70    3:06.29   
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    34.50        1:11.43   
Martin Riljak  2004  Gävle Simsällskap    35.11        1:12.84   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    35.83        1:14.14   
Malte Eriksson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.79        1:18.78   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.82        1:27.65   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.84        1:29.31   
Sebastian Stolt  2006  Gävle Simsällskap    44.60        1:32.55   
                     
 
Gren 4, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    36.03        1:13.49   
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.54        1:17.65   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    37.10        1:18.40   
Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.22        1:19.82   
Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap    38.70        1:21.45   
Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:23.21   
Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:24.08   
Hillevi Östlund  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:24.68   
Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap            1:24.98   
10  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap            1:25.80   
11  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap            1:25.89   
12  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    41.56        1:26.98   
13  Ida Persson  2006  Sim 77 Hofors    44.81        1:30.11   
14  Enya Söderlund  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb    44.81        1:31.13   
15  Fanny Karlsson  2004  Gävle Simsällskap            1:35.45   
16  Rebecca Öhman  2006  Gävle Simsällskap    45.66        1:36.08   
                     
 
Gren 5, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Aston Horn  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.65   
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            41.90   
Elliot Ekman  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.17   
Ata Östlund Keklik  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.47   
Nils Edberg  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.20   
Filip Jaworski Lindström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.60   
Calle Herthelius  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Hellström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.57   
Tua Hvitt  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.44   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malte Eriksson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.30        1:28.12   
Oscar Bergsten  2002  Gävle Simsällskap    43.44        1:33.25   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.50        1:35.68   
Sebastian Stolt  2006  Gävle Simsällskap    48.72        1:47.05   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap            DNS   
Martin Riljak  2004  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    38.01        1:22.25   
Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.33        1:26.08   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    41.10        1:26.34   
Ronja Nordlund  2006  Gävle Simsällskap    42.33        1:29.76   
Stina Hedlund Loman  2006  Gävle Simsällskap    42.72        1:30.49   
Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.62        1:30.72   
Hillevi Östlund  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.40        1:30.95   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    41.65        1:31.03   
Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    43.85        1:33.45   
10  Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap    44.73        1:35.18   
11  Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap    44.77        1:35.67   
12  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.10        1:36.47   
13  Ella Lindblad  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.07        1:36.50   
14  Enya Söderlund  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb    45.52        1:37.03   
15  Judith Forsberg  2005  Gävle Simsällskap    46.92        1:37.30   
16  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap    47.95        1:41.60   
17  Iza Johansson  2005  Gävle Simsällskap    49.39        1:42.63   
18  Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap    48.73        1:42.64   
19  Ida Persson  2006  Sim 77 Hofors    50.62        1:42.81   
20  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    48.98        1:43.02   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nils Edberg  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            46.38   
Aston Horn  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            46.83   
Elliot Ekman  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.48   
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            51.02   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Hellström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.65   
Othilia Östlund  2010  Harnäs Skutskär Simsällskap            51.10   
                     
 
Gren 11, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Riljak  2004  Gävle Simsällskap    30.19        1:02.76   
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    30.10        1:03.66   
Malte Eriksson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.66        1:04.49   
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.21        1:16.43   
Oscar Bergsten  2002  Gävle Simsällskap    37.57        1:17.50   
Ata Östlund Keklik  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.86        1:21.37   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.18        1:23.94   
Sebastian Stolt  2006  Gävle Simsällskap    44.86        1:37.93   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    31.68        1:05.98   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    31.91        1:06.87   
Ella Lindblad  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.74        1:07.00   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap    33.25        1:09.30   
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.58        1:09.54   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.12        1:10.18   
Stina Hedlund Loman  2006  Gävle Simsällskap    33.96        1:11.92   
Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    34.10        1:12.24   
Alva Eriksson  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.38        1:12.26   
10  Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap    35.00        1:12.38   
11  Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.75        1:13.20   
12  Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.98        1:13.59   
13  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.96        1:14.29   
14  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap    35.04        1:14.34   
15  Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    35.97        1:17.00   
16  Fanny Karlsson  2004  Gävle Simsällskap    36.70        1:18.50   
17  Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap    37.16        1:18.80   
18  Enya Söderlund  2006  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.60        1:18.86   
19  Noemi Megyesi  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.71        1:19.47   
20  Ida Persson  2006  Sim 77 Hofors    39.29        1:23.68   
21  Ebba Sundberg  2006  Gävle Simsällskap    40.58        1:27.20   
22  Judith Forsberg  2005  Gävle Simsällskap    40.76        1:27.87   
23  Rebecca Öhman  2006  Gävle Simsällskap    41.38        1:29.02   
                     
 
Gren 13, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            35.64   
Nils Edberg  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            36.91   
Filip Jaworski Lindström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.10   
Calle Herthelius  2007  Sandvikens Sim och Hoppklubb            40.28   
Oskar Johannesson  2008  Gävle Simsällskap            46.20   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hillevi Östlund  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            34.60   
Ida Hellström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.81   
Alice Byström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.11   
Tua Hvitt  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.32   
Emmy Olsson  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            43.13   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.68        1:28.30   
Elliot Ekman  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap    43.71        1:30.50   
Oscar Bergsten  2002  Gävle Simsällskap    44.21        1:31.54   
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap    42.15        1:32.78   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    46.73        1:36.22   
Ata Östlund Keklik  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap    46.43        1:43.14   
                     
 
Gren 16, 100m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.56        1:15.89   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.02        1:18.85   
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.55        1:19.55   
Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.42        1:22.53   
Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap    38.01        1:23.03   
Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap    38.47        1:23.06   
Hillevi Östlund  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.00        1:23.10   
Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap    38.96        1:23.22   
Ella Lindblad  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.91        1:24.90   
10  Stina Hedlund Loman  2006  Gävle Simsällskap    41.83        1:26.31   
11  Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    40.06        1:26.49   
12  Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap    41.58        1:30.21   
13  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.76        1:30.98   
14  Noemi Megyesi  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap    41.85        1:31.07   
15  Fanny Karlsson  2004  Gävle Simsällskap    43.57        1:33.32   
16  Ronja Nordlund  2006  Gävle Simsällskap    44.33        1:33.47   
17  Judith Forsberg  2005  Gävle Simsällskap    45.02        1:34.19   
18  Iza Johansson  2005  Gävle Simsällskap    44.98        1:35.31   
Rebecca Öhman  2006  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 25m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Sjökvist  2007  Gävle Simsällskap            18.07   
Ata Östlund Keklik  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            18.29   
Nils Edberg  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            19.19   
Filip Jaworski Lindström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            20.82   
                     
 
Gren 18, 25m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Hellström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            19.39   
Tua Hvitt  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            22.25   
Emmy Olsson  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            22.84   
Alice Byström  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            22.90   
Othilia Östlund  2010  Harnäs Skutskär Simsällskap            23.45   
                     
 
Gren 19, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Albin Glaas  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap            39.19   
Elliot Ekman  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.66   
André Kron  2003  Gävle Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 20, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isabelle Nilsson  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.62   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap            33.63   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap            33.69   
Matilda Nilsson  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.97   
Hanna Stolt  2004  Gävle Simsällskap            34.09   
Vilma Herthelius  2005  Sandvikens Sim och Hoppklubb            35.19   
Astrid Lönn  2008  Harnäs Skutskär Simsällskap            35.76   
Ella Lindblad  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            35.95   
Emelie Wijker  2003  Gävle Simsällskap            36.23   
10  Vilma Hjertberg  2004  Gävle Simsällskap            37.73   
11  Tyra Olsson  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            37.81   
12  Hillevi Östlund  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap            38.33   
13  Junie Mattsson  2007  Gävle Simsällskap            39.67   
14  Noemi Megyesi  2005  Harnäs Skutskär Simsällskap            40.19   
15  Stina Hedlund Loman  2006  Gävle Simsällskap            40.45   
16  Lisa Holfve  2005  Gävle Simsällskap            41.12   
17  Iza Johansson  2005  Gävle Simsällskap            41.81   
18  Tekle Batsikadze  2005  Gävle Simsällskap            44.12   
19  Ronja Nordlund  2006  Gävle Simsällskap            45.16   
20  Fanny Karlsson  2004  Gävle Simsällskap            45.35   
21  Ebba Sundberg  2006  Gävle Simsällskap            50.84   
Rebecca Öhman  2006  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 200m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    30.80  1:05.91  1:41.34    2:15.07   
Hugo Swanson  2006  Gävle Simsällskap    31.25  1:07.21  1:43.08    2:15.88   
Aston Horn  2007  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.63  1:19.47  2:02.97    2:43.99   
Axel Pagard  2006  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.40  2:17.11  3:02.65    3:02.65   
                     
 
Gren 22, 400m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:12.41  2:31.82  3:50.75    5:06.85   
Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  16 februari 2019 
Licensierad till: Gävle Simsällskap  Utskriftstid  18:24 
 
Uppdaterad: 18 FEB 2019 16:54 Skribent: Ove Engberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Gävle SS - Simidrott
Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Besöksadress:
Gävle Simsällskap, Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Kontakt:
Tel: 026627090
E-post: This is a mailto link

Se all info