Hoppa till sidans innehåll

DM/JDM MSSF 2016


Resultat Totalt Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM-JDM (25M) 2016 Mellansvensk    Utskriftsdatum  16 oktober 2016   
  Tävlingsort  Örebro    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  Örebro Simallians         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  15 oktober 2016         
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Västerås Damer  1995  Västerås Simsällskap            1:49.68   
  Edith Jernstedt  2002      27.55        27.55   
  Hannah Brunzell  2001      27.50        55.05   
  Filippa Sterling  2002      27.61        1:22.66   
  Victoria Åberg  2001      27.02        1:49.68   
                     
Strängnäs Damer  1995  Strängnäs Simklubb            1:50.20   
  Lisa Eriksson  1998      26.63        26.63   
  Wilma Wennerberg  2001      28.59        55.22   
  Anna Eriksson  1999      26.49        1:21.71   
  Adina Nyström  1999      28.49        1:50.20   
                     
Eskilstuna Damer Lag 1  1995  Eskilstuna Simklubb            1:50.84   
  Rebecka Loikala  2000      27.46        27.46   
  Jennie Isaksen  2000      27.99        55.45   
  Sofia Bjälevik  1999      28.09        1:23.54   
  Linnea Fundberg  1999      27.30        1:50.84   
                     
Karlstad Damer Lag1  1995  Karlstads Simsällskap            1:52.03   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      28.54        28.54   
  Linnéa Englund  2003      26.87        55.41   
  Isabelle Rydahl  2003      28.04        1:23.45   
  Michelle Träff  2002      28.58        1:52.03   
                     
Ösa Damer Lag 1  1995  Örebro Simallians            1:52.86   
  Clara Momats  2000      28.86        28.86   
  Emma Cullberg  2002      28.06        56.92   
  Lina Nederman  2000      28.35        1:25.27   
  Sandra Rääf  2000      27.59        1:52.86   
                     
Västerås Damer Lag 2  1995  Västerås Simsällskap            1:53.10   
  Elvira Mörtstrand  2003      28.27        28.27   
  Clara Wiman  1996      28.62        56.89   
  Malin Eklund  2001      28.17        1:25.06   
  Lina Berggren  1998      28.04        1:53.10   
                     
Ludvika SS Damer  1995  Ludvika Simsällskap            1:55.48   
  Rebecka Östh  1999      27.66        27.66   
  Moa Holmström  2001      29.60        57.26   
  Anna Krysén  2003      29.00        1:26.26   
  Cecilia Czarnecki  1999      29.22        1:55.48   
                     
SK Ena Damer  1995  Simklubben Ena            1:56.82   
  Adelina Walldén  2002      30.27        30.27   
  Matilda Olausson  2004      29.90        1:00.17   
  Emilia Boberg  2002      28.49        1:28.66   
  Tova Magnusson  2002      28.16        1:56.82   
                     
Eskilstuna Damer Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            1:56.96   
  Amanda Kullman  2000      29.57        29.57   
  Emilia Loikala  2000      29.24        58.81   
  Frida Gustafsson  2001      29.17        1:27.98   
  Katarina Lindoff  2000      28.98        1:56.96   
                     
10  Ösa Damer Lag 2  1995  Örebro Simallians            1:58.62   
  Josefine Åhlund  2002      29.30        29.30   
  Jennifer Titus  2002      30.88        1:00.18   
  Salma Gabot  2001      29.45        1:29.63   
  Ida Nederman  2000      28.99        1:58.62   
                     
11  Karlstad Damer Lag2  1995  Karlstads Simsällskap            1:59.36   
  Michaela Thyberg  2000      29.16        29.16   
  Ajla Omic  1999      29.84        59.00   
  Clara Gustavson  2003      29.60        1:28.60   
  Ingrid Hellgren  2003      30.76        1:59.36   
                     
12  Upsala S Damer  1995  Upsala Simsällskap            2:01.15   
  Lisa Carlsson  1999      32.37        32.37   
  Matilda Lantz  2002      29.45        1:01.82   
  Jeanna Wiell  2001      30.73        1:32.55   
  Lovisa Sved  2000      28.60        2:01.15   
                     
13  Hk Sim Damer  1995  Hallsberg Kumla Simklubb            2:02.27   
  Ellen Eriksson  2001      30.72        30.72   
  Jennie Lundgren  2001      30.30        1:01.02   
  Josefine Stenman  2002      31.47        1:32.49   
  Elsa Jansson  2002      29.78        2:02.27   
                     
14  SS Mora Damer  1995  Simsällskapet Mora            2:03.70   
  Klara Öhlin  1999      30.76        30.76   
  Femke van Zonneveld  2002      31.52        1:02.28   
  Lisen Hill  2002      31.03        1:33.31   
  Marit van Zonneveld  1999      30.39        2:03.70   
                     
                     
 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.64  56.77  1:32.00    2:01.80   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    27.55  1:01.02  1:39.22    2:09.50   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    26.81  1:00.10  1:41.14    2:09.76   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.95  1:02.00  1:40.49    2:09.82   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.02  1:03.34  1:42.89    2:13.70   
Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    28.86  1:02.97  1:42.82    2:14.12   
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    28.83  1:04.82  1:44.98    2:16.60   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    29.37  1:04.01  1:45.42    2:18.30   
David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    29.34  1:06.02  1:46.91    2:19.29   
10  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    29.76  1:06.31  1:46.53    2:19.92   
11  André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.17  1:03.03  1:47.18    2:20.67   
12  Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.13  1:05.93  1:49.04    2:21.77   
13  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    31.96  1:09.13  1:49.18    2:22.02   
14  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    30.69  1:09.41  1:49.78    2:22.16   
15  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    30.27  1:06.55  1:48.60    2:23.52   
16  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    30.26  1:08.25  1:52.62    2:24.45   
17  Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    30.82  1:06.86  1:51.89    2:24.73   
18  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    31.34  1:10.38  1:52.07    2:24.76   
19  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    30.90  1:07.22  1:50.95    2:25.67   
20  Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    30.88  1:11.03  1:51.91    2:27.54   
21  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    33.28  1:13.48  1:56.21    2:29.61   
22  Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    31.73  1:12.49  1:54.23    2:30.48   
23  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    32.59  1:10.90  1:58.14    2:31.34   
24  Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    34.25  1:12.87  1:56.11    2:32.61   
25  Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    32.61  1:11.61  1:57.50    2:34.61   
26  Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    33.27  1:12.68  2:00.95    2:35.01   
27  Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    34.36  1:16.21  1:59.44    2:36.03   
28  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    35.03  1:14.96  1:59.59    2:37.70   
29  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    35.54  1:15.37  2:01.90    2:38.00   
30  Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    35.35  1:16.18  2:06.26    2:42.45   
31  Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    38.47  1:20.74  2:06.45    2:42.75   
32  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    45.36  1:32.76  2:27.01    3:10.38   
Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap            DSQ   
Marcus Johnsson  2002  Sala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 8:42.66 2015-11-04 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    1:05.42  2:15.85  3:26.48  4:36.93  9:16.55   
          5:47.09  6:57.81  8:08.47       
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:06.09  2:15.90  3:26.30  4:36.90  9:18.00   
          5:47.32  6:58.49  8:09.05       
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    1:07.51  2:18.71  3:30.96  4:44.58  9:35.24   
          5:58.19  7:12.20  8:25.68       
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:06.53  2:20.00  3:33.93  4:48.16  9:43.65   
          6:02.23  7:17.18  8:31.94       
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    1:06.61  2:18.00  3:31.34  4:45.79  9:48.63   
          6:00.57  7:16.79  8:33.75       
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:07.46  2:21.69  3:36.44  4:52.16  9:51.03   
          6:08.56  7:24.09  8:39.32       
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:09.84  2:24.41  3:39.34  4:54.23  9:51.99   
          6:08.71  7:23.24  8:38.21       
Ronja Rantanen  1999  Falu Simsällskap    1:08.99  2:23.11  3:38.33  4:54.39  9:54.54   
          6:09.36  7:25.08  8:40.94       
Lera Bikhnevich  1999  Falu Simsällskap    1:08.17  2:23.22  3:39.59  4:55.89  10:02.13   
          6:12.79  7:29.80  8:47.05       
10  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    1:09.98  2:26.01  3:41.97  4:58.01  10:02.98   
          6:14.43  7:30.97  8:47.80       
11  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:07.73  2:23.54  3:40.46  4:57.87  10:08.77   
          6:15.82  7:34.73  8:53.64       
12  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    1:12.18  2:29.33  3:47.08  5:05.09  10:14.60   
          6:22.95  7:41.17  8:59.76       
13  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:09.52  2:26.00  3:44.27  5:02.83  10:16.62   
          6:22.76  7:41.75  9:00.59       
14  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    1:12.46  2:31.39  3:49.70  5:08.23  10:16.76   
          6:26.88  7:45.19  9:01.98       
15  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    1:10.20  2:26.23  3:44.16  5:02.72  10:17.69   
          6:21.69  7:41.08  8:59.97       
16  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:11.95  2:28.42  3:48.62  5:08.10  10:20.71   
          6:27.18  7:46.41  9:05.21       
17  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    1:10.85  2:28.35  3:47.45  5:06.80  10:20.84   
          6:26.14  7:46.05  9:05.04       
18  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    1:12.61  2:31.51  3:51.65  5:12.27  10:25.42   
          6:31.80  7:52.25  9:11.37       
19  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    1:12.46  2:30.24  3:50.08  5:11.09  10:26.23   
          6:30.87  7:51.41  9:11.16       
20  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    1:13.23  2:32.82  3:52.61  5:12.82  10:26.73   
          6:32.96  7:52.58  9:11.87       
21  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:09.57  2:25.72  3:43.86  5:04.14  10:27.37   
          6:25.12  7:46.47  9:07.62       
22  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:10.39  2:29.14  3:50.67  5:11.74  10:34.23   
          6:32.93  7:54.79  9:15.36       
23  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:10.31  2:29.11  3:50.87  5:12.25  10:35.62   
          6:33.27  7:55.26  9:16.77       
24  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:14.61  2:34.23  3:54.14  5:15.39  10:37.54   
          6:36.47  7:58.16  9:18.47       
25  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:13.20  2:34.24  3:56.24  5:18.24  10:38.92   
          6:40.76  8:02.30  9:22.16       
26  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    1:12.78  2:33.38  3:54.49  5:16.39  10:41.30   
          6:38.17  8:00.30  9:22.07       
27  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:13.46  2:35.51  3:57.33  5:21.16  10:50.48   
          6:45.27  8:08.53  9:31.78       
28  Jeanna Wiell  2001  Upsala Simsällskap    1:14.36  2:39.43  4:06.40  5:31.35  11:12.18   
          6:58.02  8:25.22  9:51.11       
29  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    1:15.68  2:40.95  4:07.58  5:36.52  11:22.85   
          7:03.85  8:30.37  9:57.80       
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 22.33 2013-11-23 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 22.33 2013-11-23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            23.21   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            23.69   
Björn C-G Calleberg  1981  Örebro Simallians            24.07   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            24.28   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            24.40   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            24.63   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            24.84   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            24.92   
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap            25.05   
10  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            25.07   
11  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            25.43   
12  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap            25.49   
13  Henrik Bransell  1999  Falu Simsällskap            25.53   
14  David Westin  1995  Sala Simsällskap            25.62   
15  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            25.64   
16  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            25.65   
17  Alexander Almasi  2000  Upsala Simsällskap            25.93   
18  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora            26.10   
18  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            26.10   
20  Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap            26.18   
21  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            26.40   
22  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            26.42   
23  Alexej Potorochyn  1999  Nyköpings Simsällskap            26.45   
24  Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap            26.46   
25  Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap            26.55   
26  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            26.56   
27  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            26.89   
28  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap            26.98   
29  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians            27.00   
30  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            27.02   
31  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb            27.07   
32  Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians            27.58   
33  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            27.68   
34  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap            27.70   
35  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            28.40   
36  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            28.67   
37  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians            28.72   
38  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap            29.18   
39  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap            29.20   
40  Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            30.63   
40  Hannes Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap            30.63   
42  Hagob Kazazian  2001  Västerås Simsällskap            30.72   
43  William Forsström  2002  Örebro Simallians            32.13   
44  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap            32.44   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap            26.30   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            26.65   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap            27.32   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            27.38   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            27.45   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            27.64   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            27.76   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            27.86   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            28.10   
10  Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap            28.17   
11  Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap            28.19   
12  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            28.30   
13  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            28.32   
14  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            28.51   
15  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            28.54   
16  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            28.67   
17  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            28.70   
18  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            28.71   
19  Tova Magnusson  2002  Simklubben Ena            28.75   
20  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            28.81   
21  Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            28.82   
22  Emmy Östling  2001  Falu Simsällskap            28.99   
23  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            29.04   
24  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            29.10   
25  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            29.13   
26  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap            29.14   
27  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            29.15   
27  Emilia Boberg  2002  Simklubben Ena            29.15   
29  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians            29.20   
30  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            29.21   
31  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians            29.24   
32  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap            29.43   
33  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap            29.59   
33  Lovisa Sved  2000  Upsala Simsällskap            29.59   
35  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap            29.65   
36  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap            29.67   
37  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb            29.70   
38  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            29.71   
39  Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap            29.79   
40  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            30.04   
41  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            30.08   
42  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap            30.20   
43  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            30.23   
44  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            30.46   
45  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            30.49   
46  Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap            30.51   
47  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena            30.69   
48  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap            30.77   
49  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians            30.79   
50  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening            30.84   
51  Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap            31.12   
52  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            31.14   
53  Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap            31.30   
54  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            31.57   
55  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora            31.73   
56  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            31.81   
57  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap            32.07   
58  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening            32.08   
Lera Bikhnevich  1999  Falu Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:12.24 2014-11-19 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.89 2011-12-09 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    32.72  1:09.39  1:46.57    2:25.09   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    32.62  1:09.39  1:47.01    2:25.33   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    33.53  1:11.86  1:49.53    2:28.00   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    34.28  1:13.71  1:52.29    2:29.98   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    33.87  1:12.23  1:51.74    2:31.28   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    33.79  1:12.71  1:52.62    2:31.37   
Henrik Bransell  1999  Falu Simsällskap    34.16  1:13.06  1:53.01    2:33.33   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    34.83  1:14.39  1:54.72    2:34.58   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    35.62  1:16.07  1:56.51    2:37.97   
10  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    34.95  1:15.16  1:56.63    2:38.62   
11  Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    33.71  1:14.10  1:57.24    2:38.89   
12  Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    35.65  1:16.47  1:57.99    2:39.46   
13  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    35.91  1:17.60  2:00.52    2:42.87   
14  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    36.69  1:18.82  2:01.81    2:45.70   
15  Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    37.88  1:21.08  2:05.71    2:48.94   
16  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    38.26  1:21.57  2:05.60    2:49.06   
17  Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    37.47  1:20.55  2:05.37    2:49.48   
18  Roman Milkin  1999  Upsala Simsällskap    36.49  1:20.23  2:06.13    2:51.22   
19  Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    39.72  1:23.32  2:08.35    2:53.70   
20  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    38.43  1:22.83  2:08.55    2:54.78   
21  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    39.22  1:23.99  2:10.54    2:57.38   
22  Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap    36.46  1:22.69  2:10.44    3:00.55   
23  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    41.43  1:27.31  2:14.44    3:01.53   
24  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    38.92  1:25.69  2:14.66    3:04.51   
25  Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    40.95  1:29.41  2:18.81    3:08.60   
Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:25.07 2011-11-24 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:25.07 2011-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:27.23 2015-11-05 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:27.23 2015-11-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    35.08  1:14.59  1:54.75    2:34.57   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    35.51  1:15.51  1:55.93    2:35.47   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    34.78  1:14.83  1:56.57    2:39.72   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.75  1:17.69  1:59.41    2:41.66   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    37.21  1:18.98  2:01.13    2:43.49   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    37.40  1:18.96  2:01.76    2:44.21   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    37.31  1:19.64  2:03.64    2:46.87   
Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    38.24  1:20.91  2:04.99    2:48.70   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    38.33  1:21.00  2:04.78    2:49.09   
10  Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    38.79  1:22.79  2:06.47    2:51.40   
11  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    39.66  1:23.81  2:09.25    2:53.19   
12  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    39.26  1:22.97  2:07.87    2:54.01   
13  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    38.98  1:23.42  2:08.80    2:54.20   
14  Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    39.12  1:24.33  2:10.82    2:54.86   
15  Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    40.36  1:25.56  2:11.35    2:56.68   
16  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    39.26  1:25.08  2:11.31    2:57.06   
17  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    40.64  1:25.66  2:11.52    2:57.43   
18  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    39.59  1:24.56  2:11.93    2:57.62   
19  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    38.88  1:23.58  2:10.92    2:58.70   
20  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    40.43  1:26.05  2:12.32    2:58.90   
21  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.72  1:25.24  2:12.22    2:59.65   
22  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    40.92  1:26.13  2:13.27    2:59.98   
23  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    39.82  1:25.19  2:12.55    3:00.40   
24  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    39.94  1:25.76  2:14.25    3:01.91   
25  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    40.70  1:27.49  2:15.97    3:04.92   
26  Jeanna Wiell  2001  Upsala Simsällskap    41.09  1:29.56  2:19.43    3:08.82   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            DSQ   
Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap            DSQ   
Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap            DSQ   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 54.69 2013-11-21 
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 54.69 2013-11-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    25.48        54.40  Distrikt Rekord - Senior 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.33        56.10   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    27.46        57.30   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    26.83        57.66   
André Gradin  1994  Örebro Simallians    26.91        57.89   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.03        58.40   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    27.44        58.79   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    27.69        59.03   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    28.13        1:00.83   
10  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.80        1:01.06   
11  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    28.42        1:01.19   
12  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    29.14        1:02.13   
13  Sean Johansson  1997  Örebro Simallians    28.58        1:02.18   
14  Elias Landström  2000  Örebro Simallians    29.20        1:02.71   
15  Marcus Johnsson  2002  Sala Simsällskap    29.42        1:02.81   
16  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    29.69        1:03.78   
17  Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    29.90        1:03.94   
18  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    29.36        1:04.16   
19  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    30.00        1:04.37   
20  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    29.61        1:04.69   
21  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    30.11        1:04.89   
22  John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    29.51        1:05.09   
23  Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    30.86        1:05.43   
24  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    29.75        1:05.57   
25  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    29.09        1:06.57   
26  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    31.01        1:06.64   
27  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    30.97        1:07.11   
28  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    29.86        1:07.20   
29  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    31.25        1:07.26   
30  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    31.98        1:08.18   
31  Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    31.42        1:09.11   
32  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    31.98        1:12.52   
33  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    33.82        1:13.84   
34  William Forsström  2002  Örebro Simallians    42.19        1:33.83   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Sara Junevik (2000) 59.57 2016-10-08 
Distriktrekord Juniorer: Sara Junevik (2000) 59.57 2016-10-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    27.51        1:00.00   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    29.07        1:03.02   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.68        1:03.41   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.27        1:03.70   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    30.28        1:05.25   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.03        1:05.62   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.55        1:05.75   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    31.44        1:07.27   
Tova Magnusson  2002  Simklubben Ena    30.99        1:08.21   
10  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    30.42        1:08.56   
11  Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    32.77        1:08.78   
12  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.05        1:08.82   
13  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    32.88        1:09.41   
14  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.77        1:09.66   
15  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.61        1:09.70   
16  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    32.47        1:10.21   
17  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    32.69        1:10.41   
18  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    32.46        1:10.82   
19  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    32.98        1:12.53   
20  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    33.49        1:12.59   
21  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    33.63        1:13.06   
22  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    33.28        1:13.14   
23  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    32.39        1:13.50   
24  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap    34.37        1:13.57   
25  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    34.42        1:13.88   
26  Ajla Omic  1999  Karlstads Simsällskap    34.65        1:14.15   
27  Lovisa Sved  2000  Upsala Simsällskap    32.99        1:14.42   
28  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    33.82        1:14.46   
29  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    34.63        1:14.76   
30  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    35.02        1:15.08   
31  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    35.71        1:15.47   
32  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    35.00        1:15.59   
33  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    34.35        1:15.77   
34  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    34.13        1:16.14   
35  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    34.50        1:16.22   
36  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    35.41        1:16.88   
37  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    35.12        1:17.26   
38  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    35.67        1:17.54   
39  Lisa Carlsson  1999  Upsala Simsällskap    35.58        1:18.54   
40  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.13        1:18.85   
41  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    35.84        1:19.08   
42  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    35.74        1:19.75   
43  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    36.78        1:20.07   
44  Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap    37.18        1:21.35   
45  Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    37.22        1:21.77   
46  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    39.72        1:27.19   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Gustaf Dahlman (1997) 3:48.52 2014-11-19 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 3:48.52 2014-11-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    58.24  1:58.17  2:57.12    3:53.63   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    57.49  1:57.53  2:57.42    3:56.07   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    58.54  2:01.38  3:04.91    4:07.78   
Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    1:01.05  2:05.51  3:11.01    4:17.91   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:01.32  2:08.67  3:17.08    4:24.85   
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:02.17  2:09.30  3:18.54    4:28.01   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    1:03.04  2:12.74  3:21.17    4:28.16   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    1:02.61  2:11.22  3:21.39    4:28.19   
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    1:05.06  2:14.04  3:23.59    4:30.36   
10  Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:04.97  2:14.52  3:24.68    4:33.09   
11  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    1:02.87  2:11.71  3:21.71    4:33.17   
12  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:04.85  2:15.32  3:25.72    4:34.49   
13  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    1:05.92  2:16.72  3:26.09    4:34.57   
14  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:03.78  2:12.39  3:22.82    4:35.53   
15  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    1:05.17  2:17.43  3:29.31    4:38.21   
16  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    1:06.41  2:19.90  3:30.40    4:39.83   
17  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:03.66  2:15.63  3:29.66    4:43.73   
18  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    1:05.03  2:17.48  3:33.10    4:47.74   
19  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:08.34  2:21.30  3:34.91    4:48.65   
20  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:09.66  2:23.81  3:37.49    4:49.70   
21  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:07.97  2:21.85  3:36.67    4:54.27   
22  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:09.78  2:24.93  3:41.19    4:56.39   
23  Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    1:12.98  2:30.78  3:50.08    5:08.27   
24  Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap    1:15.46  2:41.67  4:07.60    5:33.36   
25  William Forsström  2002  Örebro Simallians    1:19.68  2:43.95  4:10.90    5:36.30   
26  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    1:25.56  2:56.67  4:26.50    5:48.59   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Västerås Damer  1995  Västerås Simsällskap            8:37.80   
  Edith Jernstedt  2002      1:02.89  2:09.75      2:09.75   
  Hannah Brunzell  2001      1:02.62  2:08.55      4:18.30   
  Filippa Sterling  2002      1:02.34  2:10.29      6:28.59   
  Victoria Åberg  2001      1:02.39  2:09.21      8:37.80   
                     
Falun Damer Lag 1  1195  Falu Simsällskap            8:42.40   
  Elin Svärd  1998      1:02.36  2:09.55      2:09.55   
  Frida Lannhard  2000      1:02.54  2:10.05      4:19.60   
  Sara Junevik  2000      1:01.70  2:07.35      6:26.95   
  Ronja Rantanen  1999      1:04.21  2:15.45      8:42.40   
                     
Västerås Damer Lag 2  1995  Västerås Simsällskap            8:52.06   
  Elvira Mörtstrand  2003      1:03.86  2:12.48      2:12.48   
  Clara Wiman  1996      1:04.70  2:12.13      4:24.61   
  Malin Eklund  2001      1:04.81  2:12.92      6:37.53   
  Lina Berggren  1998      1:04.95  2:14.53      8:52.06   
                     
Eskilstuna Damer Lag 1  1995  Eskilstuna Simklubb            8:55.70   
  Rebecka Loikala  2000      1:03.32  2:12.75      2:12.75   
  Jennie Isaksen  2000      1:03.78  2:11.35      4:24.10   
  Katarina Lindoff  2000      1:05.96  2:18.41      6:42.51   
  Linnea Fundberg  1999      1:03.11  2:13.19      8:55.70   
                     
Strängnäs Damer  1995  Strängnäs Simklubb            8:55.73   
  Lisa Eriksson  1998      1:00.83  2:06.55      2:06.55   
  Anna Eriksson  1999      1:02.15  2:09.60      4:16.15   
  Wilma Wennerberg  2001      1:06.12  2:19.61      6:35.76   
  Adina Nyström  1999      1:08.46  2:19.97      8:55.73   
                     
Karlstad Damer Lag1  1995  Karlstads Simsällskap            9:05.81   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      1:04.92  2:15.84      2:15.84   
  Isabelle Rydahl  2003      1:05.67  2:17.77      4:33.61   
  Michelle Träff  2002      1:08.67  2:21.98      6:55.59   
  Linnéa Englund  2003      1:03.08  2:10.22      9:05.81   
                     
Ösa Damer Lag 1  1995  Örebro Simallians            9:21.94   
  Lina Nederman  2000      1:04.83  2:18.52      2:18.52   
  Magdalena Hagsten Skarda  2003      1:08.32  2:23.92      4:42.44   
  Cornelia Johansson  2003      1:09.47  2:24.19      7:06.63   
  Ida Nederman  2000      1:04.60  2:15.31      9:21.94   
                     
Eskilstuna Damer Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            9:30.08   
  Tilda Wik  2001      1:08.17  2:22.66      2:22.66   
  Sofia Bjälevik  1999      1:06.24  2:18.31      4:40.97   
  Emilia Loikala  2000      1:09.59  2:26.29      7:07.26   
  Amanda Kullman  2000      1:08.57  2:22.82      9:30.08   
                     
SS Mora Damer  1995  Simsällskapet Mora            10:10.80   
  Klara Öhlin  1999      1:11.20  2:29.31      2:29.31   
  Femke van Zonneveld  2002      1:18.41  2:41.10      5:10.41   
  Lisen Hill  2002      1:12.89  2:32.97      7:43.38   
  Marit van Zonneveld  1999      1:09.79  2:27.42      10:10.80   
                     
Karlstad Damer Lag2  1995  Karlstads Simsällskap            DSQ   
  Michaela Thyberg  2000      1:10.05  2:28.70      2:28.70   
  Ajla Omic  1999      1:10.19  2:23.15      4:51.85   
                     
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Västerås Herrar  1995  Västerås Simsällskap            1:44.61   
  Linus Kanth  1991      26.62        26.62   
  Gijs Dijkhuizen  2000      29.52        56.14   
  Lukas Steiner  1998      25.45        1:21.59   
  Gustaf Dahlman  1997      23.02        1:44.61   
                     
Ösa Herrar Lag 1  1995  Örebro Simallians            1:45.07   
  Victor Zetterman  1995      26.87        26.87   
  Robert Lindblom  1995      29.39        56.26   
  André Gradin  1994      25.49        1:21.75   
  Björn C-G Calleberg  1981      23.32        1:45.07   
                     
Karlstad Herrar Lag1  1995  Karlstads Simsällskap            1:45.19   
  Erik Gissén  1992      25.73        25.73   
  Johan Rydahl  2001      29.70        55.43   
  Fredrik Weng  1980      26.26        1:21.69   
  Elias Haglund  1996      23.50        1:45.19   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 1  1995  Eskilstuna Simklubb            1:45.27   
  William Brand  1998      27.19        27.19   
  Eldin Kadic  1999      29.22        56.41   
  Karl Lindoff  1998      25.55        1:21.96   
  Axel Brorsson  1996      23.31        1:45.27   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 3  1995  Eskilstuna Simklubb            1:50.57   
  Philip Burridge  1989      29.98        29.98   
  Christoffer Andersson  1980      30.43        1:00.41   
  Måns Stomvall  1990      25.48        1:25.89   
  Daniel Curacica  1995      24.68        1:50.57   
                     
Ösa Herrar Lag 2  1995  Örebro Simallians            1:51.93   
  Isak Meding  1998      26.71        26.71   
  Sean Johansson  1997      32.83        59.54   
  Elias Landström  2000      27.07        1:26.61   
  Tim Baastad  2000      25.32        1:51.93   
                     
Sala SS Herrar  1995  Sala Simsällskap            1:55.46   
  David Westin  1995      28.57        28.57   
  Elias Nordgren  2001      33.31        1:01.88   
  Marcus Johnsson  2002      27.54        1:29.42   
  Isak Brundin  2000      26.04        1:55.46   
                     
Upsala S Herrar  1995  Upsala Simsällskap            1:56.58   
  Erik Forsström  1999      29.10        29.10   
  Roman Milkin  1999      33.33        1:02.43   
  Carl Göransson  2000      27.81        1:30.24   
  Alexander Almasi  2000      26.34        1:56.58   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            1:58.70   
  Viktor Syrén  2000      31.59        31.59   
  Axel Witt  2000      33.84        1:05.43   
  Erik Skogfors  1996      26.75        1:32.18   
  Carl Bidebo  2000      26.52        1:58.70   
                     
10  Gävle SS Herrar  1917  Gävle Simsällskap            1:59.75   
  Adam Carlsson  2001      32.10        32.10   
  Marcus Ålenius  2001      32.26        1:04.36   
  Jakob Källquist  2001      27.80        1:32.16   
  Carl Hansson  2003      27.59        1:59.75   
                     
11  Ösa Herrar Lag 3  1995  Örebro Simallians            2:01.41   
  Oscar Wilhelmsson  2002      32.94        32.94   
  Adrijan Danqi  2002      34.52        1:07.46   
  Michal Laszewski  2002      29.15        1:36.61   
  Dennis Finnström  1995      24.80        2:01.41   
                     
12  Karlstad Herrar Lag2  1995  Karlstads Simsällskap            2:01.99   
  Linus Andersson  2001      30.69        30.69   
  August Mathisen  2001      31.79        1:02.48   
  David Albringer  2001      30.48        1:32.96   
  Samuel Vestin  2002      29.03        2:01.99   
                     
13  Ludvika SS Herrar  1995  Ludvika Simsällskap            2:02.20   
  Jakob Gustafsson  1999      32.23        32.23   
  Erik Krysén  2000      33.41        1:05.64   
  Anton Campalto  1998      27.48        1:33.12   
  Hampus Bjärud  2001      29.08        2:02.20   
                     
14  Borlänge Herr  1995  Borlänge Simsällskap            2:07.69   
  Hannes Gustavsson  2002      32.91        32.91   
  Marcus Tägtström  2002      35.98        1:08.89   
  Anton Waller-Kaustinen  2000      29.65        1:38.54   
  Elias Gustavsson  2002      29.15        2:07.69   
                     
                     
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 4:40.21 2015-11-08 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 4:42.45 2014-11-23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    1:08.04  2:23.18  3:49.08    4:58.37   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:06.73  2:24.38  3:50.38    4:59.59   
Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    1:10.95  2:30.76  3:55.34    5:02.58   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:09.05  2:29.06  3:57.44    5:05.91   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    1:12.91  2:32.15  3:59.00    5:10.34   
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:13.62  2:40.52  4:03.08    5:13.06   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:13.79  2:39.55  4:06.48    5:21.32   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:10.44  2:35.40  4:11.31    5:22.35   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    1:13.84  2:39.56  4:10.05    5:24.10   
10  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    1:11.41  2:34.59  4:08.18    5:25.87   
11  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    1:17.44  2:42.25  4:16.24    5:31.55   
12  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    1:20.86  2:46.13  4:17.41    5:34.71   
13  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:14.50  2:46.72  4:22.33    5:41.00   
14  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:24.31  2:53.25  4:26.23    5:42.82   
15  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.49  2:49.99  4:24.89    5:45.17   
16  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    1:25.52  2:52.53  4:36.55    5:57.24   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 24.40 2013-11-20 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 24.40 2013-11-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            24.67   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            25.75   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            25.91   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora            26.06   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.25   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.31   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            26.31   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            26.34   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            26.77   
10  Fredrik Weng  1980  Karlstads Simsällskap            26.89   
11  Björn C-G Calleberg  1981  Örebro Simallians            27.40   
11  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            27.40   
13  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap            27.52   
13  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.52   
15  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            27.69   
16  John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap            27.78   
17  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            27.96   
18  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap            28.12   
19  Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora            28.40   
20  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            28.41   
20  Sean Johansson  1997  Örebro Simallians            28.41   
22  Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap            28.43   
23  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap            28.46   
24  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            28.53   
25  Henrik Bransell  1999  Falu Simsällskap            28.62   
26  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            28.75   
27  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap            28.88   
28  Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap            28.99   
29  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            29.03   
30  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            29.07   
31  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            29.34   
32  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians            29.54   
33  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            29.89   
34  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            30.08   
35  Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap            30.32   
36  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            30.43   
37  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap            30.50   
38  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            31.18   
39  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            31.42   
40  Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians            31.94   
41  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap            32.17   
42  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap            32.55   
43  Hagob Kazazian  2001  Västerås Simsällskap            33.39   
44  Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians            33.40   
45  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            33.50   
46  William Forsström  2002  Örebro Simallians            38.06   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Sara Junevik (2000) 26.53 2016-10-09 
Distriktrekord Juniorer: Sara Junevik (2000) 26.53 2016-10-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap            26.76   
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb            28.24   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            28.28   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            28.86   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            29.00   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            29.03   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap            30.29   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap            30.35   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            30.41   
10  Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            30.43   
11  Tova Magnusson  2002  Simklubben Ena            30.70   
12  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            31.36   
13  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            31.44   
14  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb            31.59   
15  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            31.66   
16  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            31.88   
17  Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb            31.91   
18  Lovisa Sved  2000  Upsala Simsällskap            32.27   
19  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            32.44   
20  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb            32.54   
20  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            32.54   
22  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians            32.64   
23  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            32.80   
24  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening            32.84   
25  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap            32.92   
26  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap            33.02   
27  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap            33.09   
28  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            33.14   
29  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            33.39   
29  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora            33.39   
31  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            33.51   
32  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening            33.53   
33  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap            33.57   
34  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            33.92   
35  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            34.08   
36  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap            34.12   
37  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians            34.46   
38  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap            34.47   
39  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            34.74   
40  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap            34.82   
41  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening            35.35   
42  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening            37.46   
Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            DNS   
Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:01.37 2014-11-29 
Distriktrekord Juniorer: Lins Kanth (1991) 2:02.00 2010-12-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    27.85  58.49  1:30.00    2:01.01  Distrikt Rekord - Senior 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    30.60  1:03.73  1:36.75    2:10.06   
Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    30.78  1:04.09  1:37.98    2:11.66   
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.20  1:05.35  1:40.43    2:15.55   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    31.61  1:06.58  1:42.24    2:15.68   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    31.95  1:06.29  1:41.93    2:17.60   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    31.75  1:06.65  1:43.04    2:19.10   
Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    33.75  1:10.22  1:46.86    2:22.93   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    33.60  1:10.27  1:47.90    2:25.25   
10  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    34.09  1:11.75  1:51.09    2:27.77   
11  Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    33.90  1:11.27  1:50.41    2:28.15   
12  Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    34.83  1:12.31  1:50.94    2:28.72   
13  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    34.42  1:12.57  1:51.02    2:28.89   
14  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    35.35  1:13.32  1:51.90    2:28.99   
15  Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    35.45  1:13.99  1:52.55    2:30.69   
16  Joel Larsson  2001  Sala Simsällskap    34.46  1:13.11  1:52.75    2:31.58   
17  Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    35.97  1:14.70  1:54.74    2:31.96   
18  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    36.32  1:14.63  1:54.08    2:33.42   
19  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    36.39  1:14.99  1:54.52    2:33.59   
20  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    35.57  1:15.18  1:55.04    2:34.13   
21  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    36.52  1:15.64  1:56.10    2:35.79   
22  Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    36.35  1:15.49  1:56.24    2:35.84   
23  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    36.70  1:16.70  1:57.42    2:37.57   
24  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    37.47  1:17.51  1:58.09    2:38.50   
25  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    38.53  1:18.23  1:59.03    2:38.91   
26  Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    38.60  1:19.14  1:59.98    2:39.20   
27  Hannes Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    36.50  1:17.13  1:59.30    2:40.07   
28  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    36.56  1:17.29  1:59.19    2:40.39   
29  Jonatan Fischer  2001  Upsala Simsällskap    36.67  1:18.37  2:00.56    2:40.51   
30  Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    37.64  1:19.44  2:02.31    2:42.84   
31  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    42.51  1:28.11  2:15.47    3:01.56   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap            DSQ   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:14.11 2015-12-06 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:14.11 2015-12-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    33.55  1:10.40  1:47.72    2:23.53   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    33.50  1:10.38  1:47.72    2:24.25   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    33.33  1:10.36  1:49.41    2:27.27   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    33.60  1:10.30  1:48.86    2:27.64   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    35.06  1:13.13  1:50.89    2:27.86   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    34.56  1:12.00  1:50.44    2:28.46   
Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    34.88  1:12.04  1:50.61    2:29.31   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    34.72  1:12.63  1:51.55    2:30.04   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    34.91  1:12.93  1:52.29    2:30.92   
10  Emilia Boberg  2002  Simklubben Ena    33.44  1:11.94  1:52.25    2:31.08   
11  Ronja Rantanen  1999  Falu Simsällskap    36.04  1:15.05  1:54.12    2:32.81   
12  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Örebro Simallians    35.65  1:14.69  1:54.30    2:33.25   
13  Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    36.18  1:15.22  1:55.24    2:33.76   
14  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    36.60  1:15.06  1:55.69    2:35.22   
15  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    36.54  1:15.56  1:56.33    2:35.66   
16  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    36.87  1:16.64  1:57.23    2:36.52   
17  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    35.98  1:15.18  1:56.06    2:36.59   
18  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    36.81  1:16.47  1:57.29    2:36.68   
19  Jeanna Wiell  2001  Upsala Simsällskap    36.12  1:16.14  1:57.32    2:37.05   
20  Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    37.54  1:17.23  1:57.88    2:38.09   
21  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    37.96  1:17.43  1:58.05    2:38.31   
22  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    36.95  1:16.71  1:58.12    2:38.57   
23  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    38.52  1:18.60  1:59.04    2:39.07   
24  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    35.27  1:15.48  1:58.01    2:39.35   
25  Ajla Omic  1999  Karlstads Simsällskap    36.65  1:16.35  1:58.30    2:39.48   
26  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap    36.00  1:16.27  1:58.06    2:39.62   
27  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    37.45  1:17.61  1:59.48    2:39.96   
28  Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap    36.49  1:17.57  1:59.31    2:40.08   
29  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    37.04  1:17.36  1:59.35    2:40.71   
30  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    37.57  1:19.92  2:00.95    2:41.02   
31  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    37.32  1:18.40  2:00.72    2:41.56   
32  Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    37.50  1:18.10  1:59.96    2:41.63   
33  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    37.80  1:19.20  2:01.47    2:42.45   
34  Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap    37.88  1:20.08  2:03.16    2:46.15   
35  Lovisa Sved  2000  Upsala Simsällskap    37.22  1:19.14  2:03.14    2:46.58   
36  Lisa Carlsson  1999  Upsala Simsällskap    39.29  1:22.00  2:06.13    2:48.97   
37  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    38.82  1:21.42  2:06.00    2:49.59   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            DSQ   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora            DSQ   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 49.64 2013-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 49.64 2013-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    24.77        50.96   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    24.47        51.25   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    25.42        51.88   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    25.30        52.34   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    25.80        53.00   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    25.94        54.21   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    26.07        54.31   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    26.96        54.39   
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    26.20        54.80   
10  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    26.64        55.51   
11  David Westin  1995  Sala Simsällskap    26.30        55.85   
12  Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    26.99        55.98   
13  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    27.13        56.07   
14  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    27.23        56.52   
15  Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    27.21        57.30   
16  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    27.28        57.35   
17  Henrik Bransell  1999  Falu Simsällskap    26.99        57.36   
18  Alexander Almasi  2000  Upsala Simsällskap    27.18        58.09   
19  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    28.00        58.20   
20  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    27.84        58.24   
21  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    27.62        58.87   
22  Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    27.78        59.06   
23  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    28.56        59.20   
24  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    28.00        59.40   
25  Jonathan Douib  2000  Sala Simsällskap    29.02        59.51   
26  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    28.23        59.59   
27  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    28.27        59.61   
28  Robin Flyman  1995  Örebro Simallians    28.22        59.64   
29  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    28.11        59.72   
30  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    28.74        59.84   
31  Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    28.52        1:00.10   
31  Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    28.46        1:00.10   
33  Elias Landström  2000  Örebro Simallians    28.91        1:00.15   
34  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    28.98        1:00.35   
35  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    28.25        1:00.53   
36  Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    29.11        1:00.94   
37  Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    29.12        1:01.68   
38  Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    29.47        1:02.04   
39  Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    29.38        1:02.16   
40  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    30.02        1:02.44   
41  Jonathan Holmberg  2000  Västerås Simsällskap    29.93        1:02.48   
42  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    29.97        1:02.53   
43  Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    29.20        1:02.71   
44  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap    29.56        1:02.75   
45  Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    30.61        1:03.34   
46  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    30.73        1:03.38   
47  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    29.71        1:03.57   
48  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    29.99        1:04.68   
49  Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    31.51        1:06.89   
50  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    32.78        1:09.70   
51  Hagob Kazazian  2001  Västerås Simsällskap    32.98        1:10.06   
52  William Forsström  2002  Örebro Simallians    34.21        1:12.45   
Kevin Grahn  2003  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.30        58.50   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    28.65        59.39   
Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    28.99        59.99   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    29.44        1:00.34   
Matilda Åhlström  1991  Bollnäs Simsällskap    28.83        1:00.65   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    28.95        1:01.02   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    29.32        1:01.34   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    29.85        1:01.65   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    29.77        1:01.67   
10  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    29.95        1:01.71   
11  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    30.16        1:01.96   
12  Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    29.90        1:02.07   
13  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    29.91        1:02.17   
14  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    29.98        1:02.69   
15  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    30.54        1:02.85   
16  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    30.36        1:02.91   
17  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    30.57        1:03.11   
18  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    30.69        1:03.37   
19  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    30.41        1:03.38   
20  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    30.97        1:03.63   
21  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    31.07        1:04.05   
22  Tova Magnusson  2002  Simklubben Ena    30.10        1:04.17   
23  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    30.29        1:04.18   
24  Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    30.88        1:04.62   
25  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    31.06        1:04.71   
26  Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    31.28        1:04.88   
27  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    31.27        1:05.08   
28  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    31.50        1:05.11   
29  Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    31.31        1:05.35   
30  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    31.97        1:05.50   
31  Ronja Rantanen  1999  Falu Simsällskap    31.49        1:05.51   
32  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    31.81        1:05.60   
33  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    31.67        1:05.63   
34  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    31.24        1:05.72   
35  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap    31.88        1:05.76   
36  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    31.72        1:05.86   
37  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    31.88        1:06.20   
38  Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    32.10        1:06.28   
39  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    31.50        1:06.33   
40  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    31.68        1:06.37   
41  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    31.78        1:06.45   
42  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    32.45        1:06.58   
43  Lera Bikhnevich  1999  Falu Simsällskap    31.89        1:06.62   
44  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    32.02        1:07.02   
45  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    31.68        1:07.10   
46  Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    31.86        1:07.30   
47  Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    32.52        1:07.31   
48  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    32.18        1:07.48   
49  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    32.03        1:07.57   
50  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    32.25        1:07.63   
51  Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap    32.01        1:07.66   
52  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    33.12        1:09.00   
53  Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    33.20        1:09.08   
54  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    34.00        1:10.44   
54  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    34.05        1:10.44   
56  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    33.58        1:10.49   
57  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.88        1:12.41   
                     
 
Gren 20, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Filip Björkholm (1998) 15:36.51 2015-11-05 
Distriktrekord Juniorer: Filip Björkholm (1998) 15:36.51 2015-11-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:01.05  2:06.61  3:12.17  4:18.59  16:31.83   
          5:25.49  6:32.14  7:39.05  8:45.69     
          9:52.64  10:59.39  12:06.61  13:13.85     
          14:20.43  15:26.84         
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    1:06.84  2:17.98  3:29.91  4:41.39  17:31.23   
          5:53.07  7:03.88  8:15.18  9:26.52     
          10:37.16  11:48.73  12:59.09  14:08.75     
          15:16.99  16:24.87         
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:06.12  2:17.77  3:29.68  4:40.67  17:36.21   
          5:52.27  7:03.28  8:14.05  9:24.86     
          10:35.92  11:46.97  12:57.57  14:08.22     
          15:18.01  16:28.09         
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:02.91  2:12.08  3:21.78  4:32.98  17:48.87   
          5:45.57  6:57.25  8:10.15  9:22.09     
          10:34.24  11:46.98  12:59.13  14:12.66     
          15:25.87  16:38.98         
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:04.94  2:17.37  3:30.71  4:43.93  18:05.87   
          5:58.15  7:10.14  8:24.27  9:37.86     
          10:51.81  12:06.46  13:19.58  14:34.09     
          15:47.41  16:57.25         
Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    1:13.80  2:30.83  3:48.22  5:06.06  19:21.09   
          6:23.89  7:42.07  9:01.04  10:20.37     
          11:38.50  12:56.32  14:14.72  15:31.43     
          16:49.22  18:06.39         
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:11.04  2:28.53  3:46.95  5:05.81  19:36.86   
          6:24.58  7:44.19  9:03.27  10:22.33     
          11:41.97  13:01.11  14:20.91  15:40.54     
          17:00.43  18:19.17         
                     
 
Gren 21, 100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 1:03.72 2015-10-17 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 1:04.39 2012-12-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap    29.49        1:05.72   
Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    30.06        1:06.24   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    30.79        1:06.61   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.81        1:07.15   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    31.88        1:07.56   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    33.12        1:10.97   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    33.29        1:11.02   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    33.81        1:12.46   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    33.23        1:13.27   
10  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    33.76        1:13.38   
11  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    34.85        1:13.77   
12  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    34.20        1:15.06   
13  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    36.57        1:15.33   
14  Lovisa Sved  2000  Upsala Simsällskap    33.05        1:15.52   
15  Ellen Eriksson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    36.35        1:16.01   
16  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    36.70        1:16.07   
17  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    36.05        1:16.68   
18  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.08        1:17.08   
19  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    36.09        1:17.39   
20  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    36.27        1:17.55   
21  Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    34.49        1:17.65   
22  Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    36.95        1:17.95   
23  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    37.24        1:18.25   
24  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    35.30        1:18.79   
25  Caroline Andersson  2001  Säffle Simsällskap    35.83        1:19.56   
26  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    38.60        1:21.30   
Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            DSQ   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 22, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
 

 

Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås Herrar  1995  Västerås Simsällskap            3:51.35   
  Linus Kanth  1991      27.96  57.45      57.45   
  Gijs Dijkhuizen  2000      29.63  1:05.21      2:02.66   
  Lukas Steiner  1998      25.85  55.96      2:58.62   
  Gustaf Dahlman  1997      24.79  52.73      3:51.35   
                     
Karlstad Herrar Lag1  1995  Karlstads Simsällskap            3:53.99   
  Erik Gissén  1992      27.21  56.12      56.12   
  August Mathisen  2001      32.03  1:08.80      2:04.92   
  Johan Rydahl  2001      25.33  55.97      3:00.89   
  Elias Haglund  1996      25.18  53.10      3:53.99   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 1  1995  Eskilstuna Simklubb            3:56.21   
  William Brand  1998      29.19  59.57      59.57   
  Eldin Kadic  1999      29.87  1:04.92      2:04.49   
  Karl Lindoff  1998      26.32  58.37      3:02.86   
  Axel Brorsson  1996      25.33  53.35      3:56.21   
                     
Ösa Herrar Lag 1  1995  Örebro Simallians            4:02.41   
  Isak Meding  1998      28.17  58.84      58.84   
  Robert Lindblom  1995      31.43  1:09.71      2:08.55   
  André Gradin  1994      26.55  58.04      3:06.59   
  Björn C-G Calleberg  1981      24.99  55.82      4:02.41   
                     
Sala SS Herrar  1995  Sala Simsällskap            4:16.85   
  David Westin  1995      30.86  1:05.07      1:05.07   
  Elias Nordgren  2001      33.44  1:11.97      2:17.04   
  Marcus Johnsson  2002      28.10  1:02.01      3:19.05   
  Isak Brundin  2000      27.52  57.80      4:16.85   
                     
Upsala S Herrar  1995  Upsala Simsällskap            4:17.31   
  Erik Forsström  1999      29.85  1:02.50      1:02.50   
  Mikael Söderberg  2003      34.59  1:14.99      2:17.49   
  Carl Göransson  2000      28.73  1:02.40      3:19.89   
  Alexander Almasi  2000      27.39  57.42      4:17.31   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            4:24.14   
  Viktor Syrén  2000      32.65  1:08.33      1:08.33   
  Axel Witt  2000      33.93  1:13.07      2:21.40   
  Erik Skogfors  1996      28.09  1:01.75      3:23.15   
  Carl Bidebo  2000      28.32  1:00.99      4:24.14   
                     
Gävle SS Herrar  1917  Gävle Simsällskap            4:29.99   
  Carl Hansson  2003      33.38  1:09.84      1:09.84   
  Andreas Persson  2000      33.51  1:12.91      2:22.75   
  Marcus Ålenius  2001      29.64  1:05.10      3:27.85   
  Adam Carlsson  2001      29.25  1:02.14      4:29.99   
                     
Ösa Herrar Lag 2  1995  Örebro Simallians            4:32.86   
  Sean Johansson  1997      30.27  1:03.24      1:03.24   
  Anton Wallin  2000      38.22  1:25.10      2:28.34   
  Elias Landström  2000      28.80  1:03.78      3:32.12   
  Robin Flyman  1995      28.75  1:00.74      4:32.86   
                     
10  Ludvika SS Herrar  1995  Ludvika Simsällskap            4:36.35   
  Jakob Gustafsson  1999      31.19  1:04.83      1:04.83   
  Erik Krysén  2000      35.16  1:17.15      2:21.98   
  Anton Campalto  1998      30.14  1:08.28      3:30.26   
  Hampus Bjärud  2001      30.75  1:06.09      4:36.35   
                     
11  Ösa Herrar Lag 3  1995  Örebro Simallians            4:40.31   
  Oscar Wilhelmsson  2002      33.60  1:09.83      1:09.83   
  Adrijan Danqi  2002      34.33  1:16.72      2:26.55   
  Michal Laszewski  2002      29.80  1:05.77      3:32.32   
  Melvin Larsson  2002      31.46  1:07.99      4:40.31   
                     
Borlänge Herr  1995  Borlänge Simsällskap            DSQ   
  Hannes Gustavsson  2002      36.26  1:13.83      1:13.83   
                     
                     
 
Gren 23, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås Damer  1995  Västerås Simsällskap            4:21.08   
  Victoria Åberg  2001      32.14  1:06.01      1:06.01   
  Lina Berggren  1998      33.43  1:11.76      2:17.77   
  Edith Jernstedt  2002      29.56  1:03.63      3:21.40   
  Filippa Sterling  2002      28.51  59.68      4:21.08   
                     
Falun Damer Lag 1  1195  Falu Simsällskap            4:21.37   
  Julia Nordlund  1998      32.82  1:08.49      1:08.49   
  Elin Svärd  1998      34.24  1:14.06      2:22.55   
  Sara Junevik  2000      27.36  1:00.16      3:22.71   
  Frida Lannhard  2000      28.20  58.66      4:21.37   
                     
Ösa Damer Lag 1  1995  Örebro Simallians            4:29.26   
  Clara Momats  2000      31.95  1:07.51      1:07.51   
  Julia Månsson  2002      34.39  1:13.07      2:20.58   
  Emma Cullberg  2002      30.27  1:07.31      3:27.89   
  Sandra Rääf  2000      29.12  1:01.37      4:29.26   
                     
Strängnäs Damer  1995  Strängnäs Simklubb            4:30.23   
  Lisa Eriksson  1998      32.85  1:07.56      1:07.56   
  Adina Nyström  1999      35.44  1:16.38      2:23.94   
  Anna Eriksson  1999      29.40  1:03.72      3:27.66   
  Rebecka Gustafsson  1998      30.29  1:02.57      4:30.23   
                     
Västerås Damer Lag 2  1995  Västerås Simsällskap            4:31.83   
  Elvira Mörtstrand  2003      33.55  1:09.06      1:09.06   
  Andréa Persson  1999      34.79  1:14.40      2:23.46   
  Clara Wiman  1996      31.26  1:07.00      3:30.46   
  Malin Eklund  2001      29.81  1:01.37      4:31.83   
                     
Eskilstuna Damer Lag 1  1995  Eskilstuna Simklubb            4:32.20   
  Sofia Bjälevik  1999      32.77  1:08.11      1:08.11   
  Jennie Isaksen  2000      35.95  1:16.79      2:24.90   
  Rebecka Loikala  2000      29.92  1:06.02      3:30.92   
  Linnea Fundberg  1999      29.37  1:01.28      4:32.20   
                     
Karlstad Damer Lag1  1995  Karlstads Simsällskap            4:34.43   
  Ajla Omic  1999      34.54  1:11.89      1:11.89   
  Linnéa Englund  2003      34.60  1:13.56      2:25.45   
  Elvira Eklund-Ramböl  1997      30.85  1:06.74      3:32.19   
  Isabelle Rydahl  2003      29.23  1:02.24      4:34.43   
                     
SK Ena Damer  1995  Simklubben Ena            4:45.12   
  Emilia Boberg  2002      33.03  1:09.22      1:09.22   
  Adelina Walldén  2002      36.20  1:18.72      2:27.94   
  Tova Magnusson  2002      31.90  1:10.58      3:38.52   
  Matilda Olausson  2004      31.26  1:06.60      4:45.12   
                     
Karlskoga SF Damer 1  1995  Karlskoga Simförening            4:45.95   
  Elin Nilsson  2001      35.12  1:12.41      1:12.41   
  Elin Waara  1997      36.01  1:18.64      2:31.05   
  Alexandra Kinell  2000      31.56  1:11.98      3:43.03   
  Elin Håkansson  1997      29.95  1:02.92      4:45.95   
                     
10  Ludvika SS Damer  1995  Ludvika Simsällskap            4:49.01   
  Rebecka Östh  1999      33.15  1:09.28      1:09.28   
  Maja Fredriksson  1999      34.48  1:14.84      2:24.12   
  Moa Holmström  2001      35.39  1:19.67      3:43.79   
  Anna Krysén  2003      30.75  1:05.22      4:49.01   
                     
11  Eskilstuna Damer Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            4:52.16   
  Amanda Kullman  2000      35.51  1:13.74      1:13.74   
  Katarina Lindoff  2000      36.26  1:18.70      2:32.44   
  Frida Gustafsson  2001      33.94  1:15.08      3:47.52   
  Tilda Wik  2001      30.47  1:04.64      4:52.16   
                     
12  Falun Damer Yngre Lag 1  1995  Falu Simsällskap            4:55.97   
  Jessika Borbos  2001      36.45  1:15.88      1:15.88   
  Nelly Antlöv  2002      38.44  1:23.16      2:39.04   
  Hilda Sander  2002      33.08  1:13.51      3:52.55   
  Ronja Rantanen  1999      30.06  1:03.42      4:55.97   
                     
13  Karlstad Damer Lag2  1995  Karlstads Simsällskap            4:58.95   
  Michelle Träff  2002      35.52  1:13.16      1:13.16   
  Michaela Thyberg  2000      37.57  1:18.49      2:31.65   
  Ingrid Hellgren  2003      35.28  1:18.31      3:49.96   
  Clara Gustavson  2003      32.08  1:08.99      4:58.95   
                     
14  Karlskoga SF Damer 2  1995  Karlskoga Simförening            5:08.26   
  Stina Andersson  2002      36.57  1:15.42      1:15.42   
  Saga Grandelius  2001      38.63  1:23.40      2:38.82   
  Matilda Ek  2002      37.08  1:20.51      3:59.33   
  Sanna Lekberg  2001      32.08  1:08.93      5:08.26   
                     
SS Mora Damer  1995  Simsällskapet Mora            DSQ   
                     
Ösa Damer Lag 2  1995  Örebro Simallians            DSQ   
                     
                     
 
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Västerås Herrar  1995  Västerås Simsällskap            1:36.03   
  Lukas Steiner  1998      24.61        24.61   
  Linus Kanth  1991      23.60        48.21   
  Gustaf Dahlman  1997      23.06        1:11.27   
  Filip Björkholm  1998      24.76        1:36.03   
                     
Karlstad Herrar Lag1  1995  Karlstads Simsällskap            1:36.99   
  Johan Rydahl  2001      24.40        24.40   
  Elias Haglund  1996      23.87        48.27   
  Erik Gissén  1992      22.75        1:11.02   
  David Albringer  2001      25.97        1:36.99   
                     
Eskilstuna Herrar Lag 1  1995  Eskilstuna Simklubb            1:37.62   
  Axel Brorsson  1996      24.57        24.57   
  Erik Skogfors  1996      25.21        49.78   
  Karl Lindoff  1998      24.00        1:13.78   
  William Brand  1998      23.84        1:37.62   
                     
Ösa Herrar Lag 1  1995  Örebro Simallians            1:37.64   
  Björn C-G Calleberg  1981      23.96        23.96   
  André Gradin  1994      25.02        48.98   
  Robert Lindblom  1995      24.39        1:13.37   
  Dennis Finnström  1995      24.27        1:37.64   
                     
Sala SS Herrar  1995  Sala Simsällskap            1:42.56   
  David Westin  1995      25.35        25.35   
  Isak Brundin  2000      25.50        50.85   
  Elias Nordgren  2001      25.91        1:16.76   
  Marcus Johnsson  2002      25.80        1:42.56   
                     
Ösa Herrar Lag 2  1995  Örebro Simallians            1:42.77   
  Isak Meding  1998      24.91        24.91   
  Tim Baastad  2000      26.10        51.01   
  Sean Johansson  1997      26.27        1:17.28   
  Michal Laszewski  2002      25.49        1:42.77   
                     
Katrineholms SS  1995  Katrineholms Simsällskap            1:43.79   
  Emil Kernen  2002      26.17        26.17   
  Kevin Grahn  2003      25.98        52.15   
  Filip Rautiainen  2001      27.26        1:19.41   
  John Aldrin  2001      24.38        1:43.79   
                     
Upsala S Herrar  1995  Upsala Simsällskap            1:44.68   
  Mikael Söderberg  2003      28.04        28.04   
  Alexander Almasi  2000      26.05        54.09   
  Carl Göransson  2000      25.41        1:19.50   
  Erik Forsström  1999      25.18        1:44.68   
                     
Ösa Herrar Lag 3  1995  Örebro Simallians            1:45.23   
  Victor Zetterman  1995      24.98        24.98   
  Elias Landström  2000      26.42        51.40   
  Robin Flyman  1995      26.85        1:18.25   
  Oscar Wilhelmsson  2002      26.98        1:45.23   
                     
10  Eskilstuna Herrar Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            1:45.97   
  Carl Bidebo  2000      27.15        27.15   
  Eldin Kadic  1999      25.57        52.72   
  Axel Witt  2000      26.89        1:19.61   
  Viktor Syrén  2000      26.36        1:45.97   
                     
11  Ludvika SS Herrar  1995  Ludvika Simsällskap            1:47.46   
  Jakob Gustafsson  1999      26.30        26.30   
  Erik Krysén  2000      26.78        53.08   
  Anton Campalto  1998      25.25        1:18.33   
  Hampus Bjärud  2001      29.13        1:47.46   
                     
12  Gävle SS Herrar  1917  Gävle Simsällskap            1:49.38   
  Andreas Persson  2000      27.19        27.19   
  Marcus Ålenius  2001      27.27        54.46   
  Carl Hansson  2003      28.89        1:23.35   
  Jakob Källquist  2001      26.03        1:49.38   
                     
13  Borlänge Herr  1995  Borlänge Simsällskap            1:57.98   
  Marcus Tägtström  2002      28.86        28.86   
  Anton Waller-Kaustinen  2000      28.24        57.10   
  Elias Gustavsson  2002      30.11        1:27.21   
  Hannes Gustavsson  2002      30.77        1:57.98   
                     
                     
 
Gren 25, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:13.24 2015-11-04 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:13.67 2014-11-19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    32.09  1:07.44  1:47.27    2:20.36   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.89  1:07.13  1:48.17    2:21.35   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.63  1:07.01  1:49.40    2:23.40   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    30.98  1:08.85  1:51.54    2:24.38   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    32.79  1:10.62  1:52.44    2:26.94   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    32.00  1:10.82  1:53.28    2:27.98   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    32.47  1:10.30  1:53.64    2:29.09   
Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    32.58  1:11.31  1:55.50    2:29.26   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.74  1:13.35  1:55.11    2:30.66   
10  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    33.02  1:12.58  1:56.53    2:31.20   
11  Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    31.35  1:09.60  1:57.38    2:32.59   
12  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    33.26  1:13.12  1:56.62    2:32.60   
13  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    33.61  1:13.24  1:58.85    2:35.80   
14  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.63  1:10.87  1:56.27    2:35.87   
15  Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap    33.23  1:15.22  2:00.77    2:35.89   
16  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    33.98  1:15.32  1:59.44    2:36.51   
17  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    34.61  1:15.58  2:00.77    2:36.94   
18  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.67  1:13.36  2:01.49    2:37.11   
19  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    34.05  1:16.39  2:00.35    2:37.20   
20  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    34.89  1:18.12  2:00.59    2:37.58   
21  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    33.68  1:15.18  2:01.84    2:37.63   
22  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    34.54  1:16.08  2:01.19    2:38.51   
23  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    34.30  1:13.56  2:02.25    2:38.98   
24  Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    34.48  1:17.06  2:02.60    2:40.48   
25  Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap    35.22  1:14.75  2:03.47    2:40.69   
26  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    33.99  1:15.21  2:02.11    2:40.81   
27  Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    34.78  1:15.67  2:04.88    2:42.89   
28  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    35.25  1:19.71  2:05.04    2:44.31   
29  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    34.93  1:16.29  2:05.60    2:44.46   
30  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    34.26  1:18.71  2:06.27    2:44.85   
31  Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap    36.11  1:18.23  2:07.08    2:45.00   
32  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    34.40  1:16.28  2:07.09    2:46.37   
33  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    29.18  1:16.99  2:10.61    2:47.76   
34  Alva Nykvist  1999  Deje Simsällskap    36.33  1:18.45  2:07.38    2:47.87   
35  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    36.19  1:20.89  2:07.51    2:47.93   
36  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    37.54  1:20.42  2:11.22    2:48.44   
37  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.80  1:21.78  2:12.70    2:52.34   
38  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    39.64  1:22.52  2:15.43    2:54.80   
39  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    36.94  1:26.77  2:18.97    3:00.27   
Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 26, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Filip Björkholm (1998) 8:07.76 2015-11-05 
Distriktrekord Juniorer: Filip Björkholm (1998) 8:07.76 2015-11-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    58.83  2:01.99  3:05.52  4:09.15  8:18.41   
          5:11.93  6:14.92  7:17.91       
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:00.35  2:05.09  3:10.06  4:15.06  8:32.61   
          5:20.44  6:25.91  7:30.80       
Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    1:01.09  2:05.61  3:10.89  4:17.08  8:39.90   
          5:23.41  6:29.80  7:35.55       
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:01.06  2:06.84  3:13.38  4:21.17  8:50.28   
          5:29.04  6:36.75  7:44.51       
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    1:04.42  2:13.91  3:24.27  4:33.64  9:00.14   
          5:43.36  6:52.51  7:54.66       
Johan Ljunggren  2001  Upsala Simsällskap    1:03.42  2:13.33  3:23.51  4:34.05  9:11.91   
          5:44.46  6:54.18  8:04.14       
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:04.21  2:16.17  3:28.64  4:41.17  9:19.11   
          5:51.91  7:04.48  8:12.13       
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:05.63  2:17.00  3:28.74  4:40.50  9:19.45   
          5:52.46  7:02.95  8:12.56       
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    1:05.22  2:16.32  3:27.35  4:38.74  9:19.79   
          5:49.76  7:01.44  8:12.03       
10  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:04.12  2:14.05  3:25.08  4:36.61  9:21.86   
          5:48.09  7:00.73  8:11.69       
11  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    1:07.30  2:19.07  3:31.19  4:42.74  9:22.54   
          5:54.65  7:04.41  8:14.59       
12  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    1:04.27  2:16.38  3:29.00  4:43.02  9:27.30   
          5:53.51  7:05.20  8:16.76       
13  Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:05.85  2:17.06  3:29.05  4:40.83  9:29.22   
          5:53.23  7:05.86  8:18.64       
14  Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap    1:05.52  2:16.47  3:29.57  4:43.19  9:34.53   
          5:56.37  7:09.73  8:23.49       
15  Filip Rautiainen  2001  Katrineholms Simsällskap    1:04.78  2:17.61  3:31.55  4:47.01  9:45.87   
          6:02.13  7:17.49  8:32.84       
16  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:09.25  2:23.11  3:37.79  4:52.27  9