Resultat Skol-DM 2014 - Gävle SS - Simidrott - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Resultat Skol-DM 2014


50 m fjärilsim      
Klass 9 Skola Tid  
Pojkar      
1 Elias Hägglund Engelska skolan 33,99  
2 Andreas Andersson Sofiedalskolan 36,76  
3 Linus Larsson Sofiedalskolan 45,67  
       
Flickor      
1 Anna Sjöholm Engelska skolan 45,07  
       
Klass 8      
Pojkar      
1 Erik Forsström Engelska skolan 32,25  
       
Klass 7      
Pojkar      
1 William Borg Engelska skolan 33,35  
2 Andreas Persson Engelska skolan 39,23  
       
Flickor      
1 Minje Karlsson Sofiedalskolan 35,39  
2 Agnes Humling Engelska skolan 35,62  
3 Tove Barresäter Prolympia 39,29  
4 Hannah Björkbacka Prolympia 39,71  
5 Sara Andersson Sofiedalskolan 42,14  
       
Klass 6      
Pojkar      
1 Jakob Källquist Stigslundskolan 31,16  
2 Marcus Ålenius Engelska skolan 37,26  
3 Adam Carlsson Fridhem 39,07  
4 Edvin Bransell Engelska skolan 56,97  
       
Flickor      
1 Elina Carlsson Fridhem 34,53  
2 Amie Molin Richner Engelska skolan 34,84  
3 Alice Eriksson Engelska skolan 36,66  
4 Nora Hägglund Engelska skolan 43,82  
5 Sabrina Tallberg Steneberg 44,03  
       
50 m rygg      
Klass 9      
Pojkar      
1 Elias Hägglund Engelska skolan 37,14  
2 Andreas Andersson Sofiedalskolan 39,11  
3 Linus Larsson Sofiedalskolan 44,73  
       
Flickor      
1 Anna Sjöholm Engelska skolan 52,25  
       
Klass 8      
Pojkar      
1 Erik Forsström Engelska skolan 31,82  
       
Klass 7      
Pojkar      
1 William Borg Engelska skolan 33,21  
2 Andreas Persson Engelska skolan 39,53  
       
Flickor      
1 Agnes Humling Engelska skolan 36,49  
2 Tove Barresäter Prolympia 37,39  
3 Minje Karlsson Sofiedalskolan 39,16  
4 Hannah Björkbacka Prolympia 39,52  
5 Sara Andersson Sofiedalskolan 43,17  
       
Klass 6      
Pojkar      
1 Jakob Källquist Stigslundskolan 32,94  
2 Adam Carlsson Fridhem 40,63  
3 Marcus Ålenius Engelska skolan 42,02  
4 Edvin Bransell Engelska skolan 53,07  
       
Flickor      
1 Amie Molin Richner Engelska skolan 36,99  
2 Alice Eriksson Engelska skolan 38,08  
3 Elina Karlsson Fridhem 39,97  
4 Molly Eriksson Fridhem 43,26  
5 Sabrina Tallberg Steneberg 46,01  
       
Klass 5      
Pojkar      
1 Svante Mellberg Engelska skolan 56,42  
2 David Kierman Steneberg 1,04,68  
3 Jonas Richards Engelska skolan 1,11,55  
4 Fawaz Abu Hadayed Engelska skolan 2,32,70  
       
Flickor      
1 Clara Florén Ulvsäterskolan 39,97  
2 Ruth Melin Fridhem 40,36  
3 Wilma Hedberg Engelska skolan 40,47  
4 Caisa Blomberg Hagaström 40,79  
5 Maja Wikström Vallhov 42,47  
6 Lidia Fernandez Engelska skolan 48,28  
7 Angelina Barzey Engelska skolan 50,79  
8 Nadine Hewitt Engelska skolan 1,03,88  
       
Klass 4      
Pojkar      
1 Carl Hansson Sörbyskolan 38,29  
2 Pontus Frisk Engelska skolan 1,01,50  
3 David Bostrand Solängsskolan 1,02,94  
4 Anton Boye Jakobsson Engelska skolan 1,23,40  
5 Viktor Karlsson Engelska skolan 1,58,46  
6 Benjamin Eriksson Engelska skolan 1,58,46  
7 Wilmer Brauns Prolympia 2,01,65  
       
Flickor      
1 Frida Florén Ulvsäterskolan 43,59  
2 Liv Helde Engelska skolan 44,07  
3 Gabriella Mosbach Gävle Montessori 49,01  
4 Anna Philipsson Sörbyskolan 52,17  
5 Emelie Wijker Prolympia 56,07  
6 Maja Nilsson Engelska skolan 57,15  
7 Moa Lundkvist Engelska skolan 1,07,26  
8 Linnea Wallin Dahlström Engelska skolan 1,34,44  
       
50 m bröst      
Klass 9      
Pojkar      
1 Andreas Andersson Sofiedalsskolan 40,22  
2 Linus Larsson Sofiedalskolan 40,37  
3 Elias Hägglund Engelska skolan 40,97  
       
Flickor      
1 Anna Sjöholm Engelska skolan 49,02  
       
Klass 8      
Pojkar      
1 Erik Forsström Engelska skolan 38,67  
       
Klass 7      
Pojkar      
1 William Borg Engelska skolan 37,05  
2 Andreas Persson Engelska skolan 40,01  
       
Flickor      
1 Agnes Humling Engelska skolan 39,22  
2 Tove Barresäter Prolympia 43,67  
3 Minje Karlsson Sofiedalskolan 44,71  
4 Hannah Björkbacka Prolympia 46,03  
5 Sara Andersson Sofiedalskolan 47,14  
       
Klass 6      
Pojkar      
1 Jakob Källquist Stigslundskolan 38,61  
2 Marcus Ålenius Engelska skolan 39,68  
3 Adam Carlsson Fridhem 46,22  
4 Edvin Bransell Engelska skolan 48,99  
       
Flickor      
1 Amie Molin Richner Engelska skolan 40,13  
2 Elina Karlsson Fridhem 44,65  
3 Nora Hägglund Engelska skolan 47,56  
4 Sabrina Tallberg Steneberg 48,68  
5 Molly Eriksson Fridhem 50,44  
       
Klass 5      
Pojkar      
1 Svante Mellberg Engelska skolan 1,04,78  
2 David Kierman Steneberg 1,13,32  
3 Deya Ismail Ibrahim Engelska skolan 1,19,74  
4 Fawaz Abu Hadayed Engelska skolan 1,47,91  
       
Flickor      
1 Clara Florén Ulvsäterskolan 44,21  
2 Wilma Hedberg Engelska skolan 45,56  
3 Caisa Blomberg Hagaström 46,48  
4 Ruth Melin Fridhem 52,24  
5 Maja Wikström Vallhov 53,44  
6 Lidia Fernandez Engelska skolan 54,29  
7 Paulina Johnson Engelska skolan 56,23  
8 Angelina Barzey Engelska skolan 1,00,19  
9 Saga Karlsson Engelska skolan 1,07,35  
10 Lanna Mahmudi Engelska skolan 1,17,15  
       
Klass 4      
Pojkar      
1 Carl Hansson Sörbyskolan 50,08  
2 Oliver Hjalmarsson Sarlind Engelska skolan 51,21  
3 David Bostrand Solängsskolan 1,04,04  
4 Pontus Frisk Engelska skolan 1,09,88  
5 Wilmer Brauns Prolympia 1,10,25  
6 Anton Boye jakobsson Engelska skolan 1,12,88  
7 Wilmer Engstedt Engelska skolan 1,14,78  
8 Charlie Prim Prolympia 1,24,45  
9 Jaad Abou Chaaya Engelska skolan 1,27,96  
10 Lauk Wally Engelska skolan 1,46,67  
11 Anders Ferreria dos Santes Sörbyskolan 2,20,44  
       
Flickor      
1 Frida Florén Ulvsäterskolan 49,97  
2 Gabriella Mosbach Gävle Montessori 51,29  
3 Liv Helde Engelska skolan 52,73  
4 Maja Nilsson Engelska skolan 56,81  
5 Anna Philipsson Sörbyskolan 58,36  
6 Emelie Wijker Prolympia 59,54  
7 Amanda Molin Engelska skolan 1,05,54  
8 Cayenne Broman Engelska skolan 1,08,03  
9 Moa Lundkvist Engelska skolan 1,11,28  
10 Alice Axner Prolympia 1,12,43  
11 Ammelie Sundkvist Engelska skolan 1,19,31  
12 Johanna Johansson Prolympia 1,19,76  
13 Sara Hannergård Prolympia 1,20,31  
14 Jennifer Berglund Prolympia 1,38,08  
15 Reman Al Khalidi Engelska skolan 1,50,88  
       
50 m frisim      
Klass 9      
Pojkar      
1 Elias Hägglund Engelska skolan 30,78  
2 Andreas Andersson Sofiedalsskolan 31,35  
3 Linus Larsson Sofiedalskolan 34,13  
       
Flickor      
1 Anna Sjöholm Engelska skolan 37,66  
       
Klass 8      
Pojkar      
1 Erik Forsström Engelska skolan 28,99  
       
Klass 7      
Pojkar      
1 William Borg Engelska skolan 29,07  
2 Andreas Persson Engelska skolan 32,54  
       
Flickor      
1 Agnes Humling Engelska skolan 31,22  
2 Minje Karlsson Sofiedalskolan 32,49  
3 Tova Barresäter Prolympia 33,08  
4 Hannah Björkbacka Prolympia 33,77  
5 Sara Andersson Sofiedalskolan 39,19  
       
Klass 6      
Pojkar      
1 Jakob Källquist Stigslundskolan 29,06  
2 Adam Carlsson Fridhem 33,62  
3 Marcus Ålenius Engelska skolan 33,63  
4 Edvin Bransell Engelska skolan 43,81  
       
Flickor      
1 Amie Molin Richner Engelska skolan 31,84  
2 Elina Karlsson Fridhem 31,87  
3 Alice Eriksson Engelska skolan 32,42  
4 Molly Eriksson Fridhem 37,96  
5 Nora Hägglund Engelska skolan 38,25  
6 Sabrina Tallberg Steneberg 40,49  
       
Klass 5      
Pojkar      
1 Ali Östep Steneberg 49,55  
2 Svante Mellberg Engelska skolan 52,52  
3 David Kierman Steneberg 58,05  
4 Jonas Richards Engelska skolan 1,02,50  
5 Fawaz Abu Hadayed Engelska skolan 2,05,91  
       
Flickor      
1 Clara Florén Ulvsäterskolan 33,43  
2 Ruth Melin Fridhem 35,09  
3 Wilma Hedberg Engelska skolan 35,52  
4 Maja Wikström Vallhov 36,49  
5 Caisa Blomberg Hagaström 37,27  
6 Lidia Fernandez Engelska skolan 45,12  
7 Julia Nguyen Engelska skolan 53,53  
8 Angelina Barzey Engelska skolan 54,58  
9 Nadine Hewitt Engelska skolan 1,03,10  
       
Klass 4      
Pojkar      
1 Carl Hansson Sörbyskolan 34,22  
2 Oliver Hjalmarsson-Sarlind Engelska skolan 44,72  
3 David Bostrand Solängsskolan 50,43  
4 Wilmer Engstedt Engelska skolan 59,89  
5 Jaad Abou Chaaya Engelska skolan 1,03,57  
6 Pontus Frisk Engelska skolan 1,04,59  
7 Benjamin Eriksson Engelska skolan 1,08,20  
8 Charlie Prim Prolympia 1,11,10  
9 Wilmer Brauns Prolympia 1,12,97  
       
Flickor      
1 Liv Helde Engelska skolan 39,43  
2 Anna Philipsson Sörbyskolan 39,74  
3 Frida Florén Ulvsäterskolan 40,95  
4 Gabriella Mosbach Gävle montessori 46,09  
5 Maja Nilsson Engelska skolan 51,92  
6 Amanda Molin Engelska skolan 54,28  
7 Cayenne Broman Engelska skolan 58,96  
8 Emelie Wijker Prolympia 59,52  
9 Alice Axner Prolympia 1,07,14  
10 Alice Blackmoon Engelska skolan 1,09,35  
11 Sara Hannergård Prolympia 1,16,89  
12 Frida Johansson Engelska skolan 1,36,69  
       
       
       
Lagkapp 8x25 m frisim åk 4-6    
  Skola Tid  
       
1 Engelska skolan 1   2,19,41  
2 Engelska skolan 2   3,28,60  
3 Engelska skolan 3   4,12,28  
       
Lagkapp 4x50 m frisim åk 7-9    
1 Engelska skolan 2 Engelska skolan 2,05,31  
2 Engelska skolan 1 Engelska skolan 2,10,14  
3 Sofiedalskolan Sofiedal 2,11,97  
       
Bästa Fyran      
1 Engelska skolan Klass 4 F 4,13,10  
2 Engelska skolan Klass 4 D 4,20,42  
       
Bästa Trean      
1 Engelska skolan Klass 3 2,48,66  
       
Bästa Tvåan      
1 Prolympia Klass 2 2,14,89

Uppdaterad: 13 APR 2016 08:31
Skribent: Ove Engberg

Facebook Gilla GSS på Facebook

________________________________________________________________

Gävle Simsällskap
vill tacka
alla sponsorer
som ställde upp i

Barncancersimmet
Swim of Hope
 

Till sponsorerna


 

Gävle Simsällskap och Harnäs Skutskär Simsällskap tackar Dan Schröder på

Tack2

för den fina och funktionella prispallen. Den är väldigt uppskattad av simmarna!

SISU Idrottsutbildarna

Postadress:
Gävle SS - Simidrott
Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Besöksadress:
Gävle Simsällskap, Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Kontakt:
Tel: 026627090
E-post: This is a mailto link

Se all info