Hoppa till sidans innehåll

Resultat JDM/DM 2014


Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
Tävling  DM-JDM (25M) 2014 Gävle  Utskriftsdatum  26 oktober 2014 
Tävlingsort  Gävle  Utskriftstid  18:09 
Arrangör  Gävle SS/Harnäs-Skutskärs SS/MSSF 
Bassäng  25m 
Tävlingsdatum  25 oktober 2014 
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status 











Strängnäs Damer  Strängnäs Simklubb  1:51.88 
Emma Bergkvist 2000  28.97  28.97 
Anna Eriksson 1999  27.06  56.03 
Wilma Wennerberg 2001  29.48  1:25.51 
Lisa Eriksson 1998  26.37  1:51.88 
Västerås Damer Lag 1  Västerås Simsällskap  1:52.59 
Hannah Brunzell 2001  28.50  28.50 
Victoria Åberg 2001  28.62  57.12 
Clara Wiman 1996  27.85  1:24.97 
Lina Berggren 1998  27.62  1:52.59 
Ösa Damer  Örebro Simallians  1:52.86 
Emma Cullberg 2002  29.01  29.01 
Vera Rohlin Johansson 1995  27.25  56.26 
Clara Momats 2000  29.20  1:25.46 
Isabelle Fredriksson 1999  27.40  1:52.86 
Eskilstuna Damer  Eskilstuna Simklubb  1:54.66 
Linnea Fundberg 1999  28.91  28.91 
Ebba Engström 1995  28.13  57.04 
Nelly Neuman 1996  29.16  1:26.20 
Moa Sundholm 1997  28.46  1:54.66 
Ludvika Ss Damer  Ludvika Simsällskap  1:56.44 
Anna Miram 1999  28.51  28.51 
Frida Lannhard 2000  29.04  57.55 
Cecilia Czarnecki 1999  30.29  1:27.84 
Rebecka Östh 1999  28.60  1:56.44 
Karlskoga Sf Damer A  Karlskoga Simförening  1:58.49 
Mikaela Jarlemark 1998  29.85  29.85 
Alexandra Kinell 2000  29.00  58.85 
Agnes Rydh-Dufva 2002  30.81  1:29.66 
Elin Håkansson 1997  28.83  1:58.49 
Karlstad Damer [lag1]  Karlstads Simsällskap  1:58.75 
Solveig Ramallo 1993  29.26  29.26 
Linnéa Englund 2003  28.60  57.86 
Lina Watz 1996  29.59  1:27.45 
Michaela Thyberg 2000  31.30  1:58.75 
Västerås Damer Lag 2  Västerås Simsällskap  1:59.43 
Andréa Persson 1999  29.57  29.57 
Malin Eklund 2001  29.31  58.88 
Julia Faleke-Novy 2000  30.24  1:29.12 
Filippa Sterling 2002  30.31  1:59.43 
Filipstad Damer [1994]  1994  Filipstads Simklubb  1:59.65 
Ive Johansson 1998  29.41  29.41 
Ajla Omic 1999  29.89  59.30 
Amanda Persson 1996  27.06  1:26.36 
Nellie Höök 2001  33.29  1:59.65 
10  Säffle Ss Damer  Säffle Simsällskap  2:00.29 
Therese Johansson 1999  31.84  31.84 
Petra Johansson 1997  28.75  1:00.59 
Julia Mulikova 1998  30.22  1:30.81 
Elin Thörner 1998  29.48  2:00.29 
11  Upsala S Damer Lag 1  Upsala Simsällskap  2:04.24 
Rebecka Bankefors 1998  30.32  30.32 
Tova Franzén 2001  31.33  1:01.65 
Julia Norlin 1998  31.44  1:33.09 
Saga Söderberg 1997  31.15  2:04.24 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m  Tid  Status 











Linus Kanth 1991  Västerås Simsällskap  27.24  59.59  1:36.85  2:07.38 
Anton Björck-Teuscher 1993  Karlstads Simsällskap  28.78  1:02.06  1:39.06  2:10.21 
Filip Björkholm 1998  Västerås Simsällskap  28.02  1:01.48  1:41.45  2:12.24 
Johan Rydahl 2001  Karlstads Simsällskap  27.49  1:02.54  1:42.50  2:13.15 
Axel Brorsson 1996  Eskilstuna Simklubb  28.10  1:02.51  1:43.16  2:15.69 
William Brand 1998  Eskilstuna Simklubb  29.56  1:03.85  1:44.62  2:16.50 
Sean Johansson 1997  Simklubben Ena  30.00  1:03.91  1:44.57  2:17.26 
Karl Lindoff 1998  Eskilstuna Simklubb  27.91  1:04.37  1:45.66  2:17.53 
Elias Haglund 1996  Karlstads Simsällskap  29.24  1:04.12  1:46.22  2:17.86 
10  Eldin Kadic 1999  Eskilstuna Simklubb  31.80  1:10.51  1:49.66  2:23.22 
11  Filip Antlöv 1998  Falu Simsällskap  29.44  1:08.07  1:49.08  2:23.92 
12  William Borg 2000  Harnäs Skutskär Simsällskap  32.02  1:09.50  1:50.42  2:25.40 
13  Anton Klasson 1998  Säffle Simsällskap  32.25  1:08.36  1:51.93  2:25.77 
14  Jakob Källquist 2001  Gävle Simsällskap  31.18  1:07.88  1:52.31  2:26.86 
15  Alexander Nylén 2000  Karlskoga Simförening  31.61  1:11.48  1:53.93  2:27.84 
16  Jacob Pedersen 2000  Simklubben Ena  31.86  1:09.25  1:54.83  2:28.40 
17  Erik Forsström 1999  Harnäs Skutskär Simsällskap  32.53  1:08.92  1:53.58  2:28.47 
18  David Hambraeus 1999  Falu Simsällskap  32.44  1:10.54  1:54.67  2:29.08 
19  Johan Brewitz 2001  Västerås Simsällskap  32.42  1:10.96  1:56.07  2:32.43 
20  Anton Laxbäck 2001  Västerås Simsällskap  33.64  1:13.84  1:58.74  2:34.31 
21  Jakob Gustafsson 1999  Ludvika Simsällskap  35.55  1:16.06  2:02.37  2:37.63 
22  Erik Krysén 2000  Ludvika Simsällskap  35.39  1:15.96  2:02.20  2:38.27 
23  August Mathisen 2001  Karlstads Simsällskap  37.34  1:23.48  2:08.98  2:50.48 
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 20 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.02  1:01.48  1:41.45    2:12.24   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.49  1:02.54  1:42.50    2:13.15   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    28.10  1:02.51  1:43.16    2:15.69   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.56  1:03.85  1:44.62    2:16.50   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    30.00  1:03.91  1:44.57    2:17.26   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    27.91  1:04.37  1:45.66    2:17.53   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    29.24  1:04.12  1:46.22    2:17.86   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    31.80  1:10.51  1:49.66    2:23.22   
Filip Antlöv  1998  Falu Simsällskap    29.44  1:08.07  1:49.08    2:23.92   
10  William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.02  1:09.50  1:50.42    2:25.40   
11  Anton Klasson  1998  Säffle Simsällskap    32.25  1:08.36  1:51.93    2:25.77   
12  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    31.18  1:07.88  1:52.31    2:26.86   
13  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    31.61  1:11.48  1:53.93    2:27.84   
14  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.86  1:09.25  1:54.83    2:28.40   
15  Erik Forsström  1999  Harnäs Skutskär Simsällskap    32.53  1:08.92  1:53.58    2:28.47   
16  David Hambraeus  1999  Falu Simsällskap    32.44  1:10.54  1:54.67    2:29.08   
17  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    32.42  1:10.96  1:56.07    2:32.43   
18  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    33.64  1:13.84  1:58.74    2:34.31   
19  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    35.55  1:16.06  2:02.37    2:37.63   
20  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    35.39  1:15.96  2:02.20    2:38.27   
21  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    37.34  1:23.48  2:08.98    2:50.48   

 

Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 

Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
500m  600m  700m 











Petra Johansson 1997  Säffle Simsällskap  1:07.32  2:17.24  3:27.87  4:38.95  9:21.61 
5:49.95  7:00.22  8:10.48 
Frida Lannhard 2000  Ludvika Simsällskap  1:07.35  2:18.63  3:31.52  4:44.45  9:34.94 
5:57.73  7:11.07  8:24.13 
Elin Thörner 1998  Säffle Simsällskap  1:08.01  2:19.97  3:32.71  4:45.10  9:35.07 
5:57.66  7:11.05  8:24.71 
Emma Bergkvist 2000  Strängnäs Simklubb  1:06.67  2:19.39  3:33.47  4:48.67  9:44.87 
6:04.23  7:19.90  8:34.67 
Lina Berggren 1998  Västerås Simsällskap  1:08.13  2:19.93  3:33.58  4:48.06  9:46.48 
6:03.60  7:18.40  8:33.46 
Malin Eklund 2001  Västerås Simsällskap  1:10.35  2:25.15  3:40.87  4:56.65  9:55.55 
6:12.57  7:27.65  8:42.56 
Emelie Hellgren 2001  Fagersta Simklubb  1:08.51  2:23.86  3:40.37  4:56.66  10:00.68 
6:12.83  7:29.35  8:45.98 
Linnea Fundberg 1999  Eskilstuna Simklubb  1:09.39  2:24.22  3:40.95  4:57.81  10:07.13 
6:17.13  7:35.64  8:53.03 
Klara Eriksson 2000  Nyköpings Simsällskap  1:08.64  2:24.24  3:40.65  4:58.46  10:11.30 
6:16.31  7:34.89  8:54.43 
10  Jennie Isaksen 2000  Eskilstuna Simklubb  1:09.29  2:25.39  3:43.51  5:01.70  10:16.46 
6:21.40  7:41.09  9:00.18 
11  Therese Johansson 1999  Säffle Simsällskap  1:10.32  2:26.44  3:43.56  5:02.35  10:24.97 
6:23.03  7:45.85  9:07.52 
12  Cecilia Czarnecki 1999  Ludvika Simsällskap  1:14.31  2:34.01  3:53.63  5:12.49  10:25.01 
6:31.61  7:50.21  9:09.77 
13  Agnes Rydh-Dufva 2002  Karlskoga Simförening  1:13.03  2:31.43  3:51.07  5:11.29  10:26.72 
6:31.52  7:51.94  9:11.13 
14  Emma Widen 1999  Österby Simsällskap  1:14.45  2:34.46  3:54.96  5:16.05  10:31.99 
6:34.63  7:54.95  9:15.22 
15  Julia Holmberg 2002  Västerås Simsällskap  1:12.20  2:35.09  4:00.28  5:26.48  11:01.91 
6:51.94  8:16.31  9:39.59 
16  Michaela Thyberg 2000  Karlstads Simsällskap  1:16.43  2:42.32  4:07.32  5:32.82  11:12.03 
6:57.78  8:23.77  9:48.53 
17  Emma Larsson 2002  Borlänge Simsällskap  1:21.18  2:48.96  4:17.71  5:47.68  11:36.60 
7:16.48  8:46.08  10:13.48 
18  Nellie Höök 2001  Filipstads Simklubb  1:20.24  2:48.12  4:15.90  5:45.50  11:41.89 
7:16.12  8:46.36  10:15.93 
19  Linnea Hedvall 1999  Leksands Simförening  1:20.24  2:49.01  4:20.91  5:54.77  12:14.50 
7:29.49  9:06.01  10:41.67 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:02.75 2010-02-05 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
500m  600m  700m 











Petra Johansson 1997  Säffle Simsällskap  1:07.32  2:17.24  3:27.87  4:38.95  9:21.61 
5:49.95  7:00.22  8:10.48 
Frida Lannhard 2000  Ludvika Simsällskap  1:07.35  2:18.63  3:31.52  4:44.45  9:34.94 
5:57.73  7:11.07  8:24.13 
Elin Thörner 1998  Säffle Simsällskap  1:08.01  2:19.97  3:32.71  4:45.10  9:35.07 
5:57.66  7:11.05  8:24.71 
Emma Bergkvist 2000  Strängnäs Simklubb  1:06.67  2:19.39  3:33.47  4:48.67  9:44.87 
6:04.23  7:19.90  8:34.67 
Lina Berggren 1998  Västerås Simsällskap  1:08.13  2:19.93  3:33.58  4:48.06  9:46.48 
6:03.60  7:18.40  8:33.46 
Malin Eklund 2001  Västerås Simsällskap  1:10.35  2:25.15  3:40.87  4:56.65  9:55.55 
6:12.57  7:27.65  8:42.56 
Emelie Hellgren 2001  Fagersta Simklubb  1:08.51  2:23.86  3:40.37  4:56.66  10:00.68 
6:12.83  7:29.35  8:45.98 
Linnea Fundberg 1999  Eskilstuna Simklubb  1:09.39  2:24.22  3:40.95  4:57.81  10:07.13 
6:17.13  7:35.64  8:53.03 
Klara Eriksson 2000  Nyköpings Simsällskap  1:08.64  2:24.24  3:40.65  4:58.46  10:11.30 
6:16.31  7:34.89  8:54.43 
10  Jennie Isaksen 2000  Eskilstuna Simklubb  1:09.29  2:25.39  3:43.51  5:01.70  10:16.46 
6:21.40  7:41.09  9:00.18 
11  Therese Johansson 1999  Säffle Simsällskap  1:10.32  2:26.44  3:43.56  5:02.35  10:24.97 
6:23.03  7:45.85  9:07.52 
12  Cecilia Czarnecki 1999  Ludvika Simsällskap  1:14.31  2:34.01  3:53.63  5:12.49  10:25.01 
6:31.61  7:50.21  9:09.77 
13  Agnes Rydh-Dufva 2002  Karlskoga Simförening  1:13.03  2:31.43  3:51.07  5:11.29  10:26.72 
6:31.52  7:51.94  9:11.13 
14  Emma Widen 1999  Österby Simsällskap  1:14.45  2:34.46  3:54.96  5:16.05  10:31.99 
6:34.63  7:54.95  9:15.22 
15  Julia Holmberg 2002  Västerås Simsällskap  1:12.20  2:35.09  4:00.28  5:26.48  11:01.91 
6:51.94  8:16.31  9:39.59 
16  Michaela Thyberg 2000  Karlstads Simsällskap  1:16.43  2:42.32  4:07.32  5:32.82  11:12.03 
6:57.78  8:23.77  9:48.53 
17  Emma Larsson 2002  Borlänge Simsällskap  1:21.18  2:48.96  4:17.71  5:47.68  11:36.60 
7:16.48  8:46.08  10:13.48 
18  Nellie Höök 2001  Filipstads Simklubb  1:20.24  2:48.12  4:15.90  5:45.50  11:41.89 
7:16.12  8:46.36  10:15.93 
19  Linnea Hedvall 1999  Leksands Simförening  1:20.24  2:49.01  4:20.91  5:54.77  12:14.50 
7:29.49  9:06.01  10:41.67 
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-01-20 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-09-21 
Plac.  Namn  Född  Förening  Tid  Status 











Björn C-G Calleberg 1981  Örebro Simallians  24.19 
Gustaf Dahlman 1997  Västerås Simsällskap  24.21 
Pontus Lindholm 1994  Strängnäs Simklubb  24.73 
Hampus Ny 1990  Strängnäs Simklubb  24.74 
Elias Haglund 1996  Karlstads Simsällskap  24.83 
Axel Brorsson 1996  Eskilstuna Simklubb  24.85 
Emil Gilliusson 1993  Karlstads Simsällskap  25.07 
Dennis Finnström 1995  Örebro Simallians  25.17 
Karl Lindoff 1998  Eskilstuna Simklubb  25.20 
10  Edmon Torosyan 1997  Upsala Simsällskap  25.21 
11  André Gradin 1994  Örebro Simallians  25.39 
12  Nathaniel Jousefi 1997  Upsala Simsällskap  25.53 
12  Oskar Olsson 1995  Karlstads Simsällskap  25.53 
14  Nicklas Eriksson 1996  Nyköpings Simsällskap  25.62 
15  Mustafa Aljamal 1994  Harnäs Skutskär Simsällskap  25.67 
16  Edvin Persson 1999  Simsällskapet Mora  25.84 
17  Erik Skogfors 1996  Eskilstuna Simklubb  25.88 
18  Carl Rogne 1996  Säffle Simsällskap  25.94 
19  Niclas Lindow 1999  Karlstads Simsällskap  26.43 
20  Henrik Bransell 1999  Ludvika Simsällskap  26.56 
21  Jonathan Mastrangeli 1999  Simklubben Ena  26.67 
22  Samuel Hillman 1997  Harnäs Skutskär Simsällskap  26.72 
23  Anton Campalto 1998  Ludvika Simsällskap  27.02 
24  Lukas Hill 1999  Simsällskapet Mora  27.39 
25  Dennis Tillquist 1999  Hallsberg Kumla Simklubb  27.71 
26  David Bransell 1997  Borlänge Simsällskap  27.81 
27  Elias Landström 2000  Örebro Simallians  28.00 
28  Harald Brobacke 1999  Västerås Simsällskap  28.12 
29  Armin Azadeh 1996  Upsala Simsällskap  28.17 
30  Jacob Pedersen 2000  Simklubben Ena  28.40 
31  Jesper Eklund 1998  Västerås Simsällskap  28.84 
32  Erik Krysén 2000  Ludvika Simsällskap  28.85 
33  Jakob Gustafsson 1999  Ludvika Simsällskap  28.87 
34  Emil Skytt 1999  Västerås Simsällskap  29.09 
35  Anton Waller-Kaustinen 2000  Borlänge Simsällskap  29.69 
36  Ludwig Larsson 2000  Karlstads Simsällskap  29.90 
37  William Ejlegård 2000  Västerås Simsällskap  30.05 
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-01-20 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 22.74 2013-09-21 
Plac.  Namn  Född  Förening  Tid  Status 











Gustaf Dahlman 1997  Västerås Simsällskap  24.21 
Pontus Lindholm 1994  Strängnäs Simklubb  24.73 
Elias Haglund 1996  Karlstads Simsällskap  24.83 
Axel Brorsson 1996  Eskilstuna Simklubb  24.85 
Dennis Finnström 1995  Örebro Simallians  25.17 
Karl Lindoff 1998  Eskilstuna Simklubb  25.20 
Edmon Torosyan 1997  Upsala Simsällskap  25.21 
André Gradin 1994  Örebro Simallians  25.39 
Nathaniel Jousefi 1997  Upsala Simsällskap  25.53 
Oskar Olsson 1995  Karlstads Simsällskap  25.53 
11  Nicklas Eriksson 1996  Nyköpings Simsällskap  25.62 
12  Mustafa Aljamal 1994  Harnäs Skutskär Simsällskap  25.67 
13  Edvin Persson 1999  Simsällskapet Mora  25.84 
14  Erik Skogfors 1996  Eskilstuna Simklubb  25.88 
15  Carl Rogne 1996  Säffle Simsällskap  25.94 
16  Niclas Lindow 1999  Karlstads Simsällskap  26.43 
17  Henrik Bransell 1999  Ludvika Simsällskap  26.56 
18  Jonathan Mastrangeli 1999  Simklubben Ena  26.67 
19  Samuel Hillman 1997  Harnäs Skutskär Simsällskap  26.72 
20  Anton Campalto 1998  Ludvika Simsällskap  27.02 
21  Lukas Hill 1999  Simsällskapet Mora  27.39 
22  Dennis Tillquist 1999  Hallsberg Kumla Simklubb  27.71 
23  David Bransell 1997  Borlänge Simsällskap  27.81 
24  Elias Landström 2000  Örebro Simallians  28.00 
25  Harald Brobacke 1999  Västerås Simsällskap  28.12 
26  Armin Azadeh 1996  Upsala Simsällskap  28.17 
27  Jacob Pedersen 2000  Simklubben Ena  28.40 
28  Jesper Eklund 1998  Västerås Simsällskap  28.84 
29  Erik Krysén 2000  Ludvika Simsällskap  28.85 
30  Jakob Gustafsson 1999  Ludvika Simsällskap  28.87 
31  Emil Skytt 1999  Västerås Simsällskap  29.09 
32  Anton Waller-Kaustinen 2000  Borlänge Simsällskap  29.69 
33  Ludwig Larsson 2000  Karlstads Simsällskap  29.90 
34  William Ejlegård 2000  Västerås Simsällskap  30.05 

 

Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 

Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Plac.  Namn  Född  Förening  Tid  Status 











Lisa Eriksson 1998  Strängnäs Simklubb  27.15 
Rebecka Gustafsson 1998  Simklubben Ena  27.15 
Sara Junevik 2000  Leksands Simförening  27.33 
Vera Rohlin Johansson 1995  Örebro Simallians  27.50 
Amanda Persson 1996  Filipstads Simklubb  27.66 
Matilda Åhlström 1991  Bollnäs Simsällskap  27.70 
Anna Eriksson 1999  Strängnäs Simklubb  27.75 
Ebba Engström 1995  Eskilstuna Simklubb  28.37 
Anna Miram 1999  Ludvika Simsällskap  28.59 
10  Linnea Fundberg 1999  Eskilstuna Simklubb  28.77 
11  Emmy Östling 2001  Falu Simsällskap  28.93 
12  Moa Sundholm 1997  Eskilstuna Simklubb  29.03 
13  Victoria Åberg 2001  Västerås Simsällskap  29.04 
14  Solveig Ramallo 1993  Karlstads Simsällskap  29.09 
15  Rebecka Östh 1999  Ludvika Simsällskap  29.12 
16  Sofia Ander 1998  Sala Simsällskap  29.14 
17  Emma Cullberg 2002  Örebro Simallians  29.26 
18  Amie Molin Richtnér 2001  Gävle Simsällskap  29.27 
19  Sandra Lundqvist 1998  Falu Simsällskap  29.41 
20  Sandra Bergerstam 2001  Bålsta Simklubb  29.43 
21  Elin Håkansson 1997  Karlskoga Simförening  29.48 
22  Emelie Hansson 1997  Harnäs Skutskär Simsällskap  29.58 
23  Clara Momats 2000  Örebro Simallians  29.76 
24  Ive Johansson 1998  Filipstads Simklubb  29.78 
25  Wilma Wennerberg 2001  Strängnäs Simklubb  29.85 
26  Adina Nyström 1999  Strängnäs Simklubb  29.89 
27  Ajla Omic 1999  Filipstads Simklubb  29.94 
28  Amanda Granlund 1999  Strängnäs Simklubb  30.11 
29  Lovisa Sved 2000  Simklubben Ena  30.16 
30  Lina Watz 1996  Karlstads Simsällskap  30.21 
31  Alva Klang 2000  Bollnäs Simsällskap  30.26 
32  Clara Lönnberg 2001  Strängnäs Simklubb  30.28 
33  Alexandra Kinell 2000  Karlskoga Simförening  30.31 
34  Cecilia Czarnecki 1999  Ludvika Simsällskap  30.51 
35  Rebecka Bankefors 1998  Upsala Simsällskap  30.55 
36  Emelie Ångström 2001  Västerås Simsällskap  30.56 
37  Edith Jernstedt 2002  Västerås Simsällskap  30.76 
38  Moa Holmström 2001  Ludvika Simsällskap  30.82 
39  Julia Faleke-Novy 2000  Västerås Simsällskap  30.95 
40  Filippa Sterling 2002  Västerås Simsällskap  31.23 
41  Julia Holmberg 2002  Västerås Simsällskap  31.29 
42  Julia Norlin 1998  Upsala Simsällskap  31.36 
43  Tova Franzén 2001  Upsala Simsällskap  31.59 
44  Jennie Lundgren 2001  Hallsberg Kumla Simklubb  32.12 
45  Linn Granlund 2001  Karlskoga Simförening  32.29 
46  Karolin Holmberg 2001  Västerås Simsällskap  32.65 
47  Emilia Eerola 1999  Karlskoga Simförening  33.55 
48  Lisen Hill 2002  Simsällskapet Mora  33.77 
49  Lina Rehnman 2002  Västerås Simsällskap  34.38 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.21 2010-12-05 
Plac.  Namn  Född  Förening  Tid  Status 











Lisa Eriksson 1998  Strängnäs Simklubb  27.15 
Rebecka Gustafsson 1998  Simklubben Ena  27.15 
Sara Junevik 2000  Leksands Simförening  27.33 
Vera Rohlin Johansson 1995  Örebro Simallians  27.50 
Amanda Persson 1996  Filipstads Simklubb  27.66 
Anna Eriksson 1999  Strängnäs Simklubb  27.75 
Ebba Engström 1995  Eskilstuna Simklubb  28.37 
Anna Miram 1999  Ludvika Simsällskap  28.59 
Linnea Fundberg 1999  Eskilstuna Simklubb  28.77 
10  Emmy Östling 2001  Falu Simsällskap  28.93 
11  Moa Sundholm 1997  Eskilstuna Simklubb  29.03 
12  Victoria Åberg 2001  Västerås Simsällskap  29.04 
13  Rebecka Östh 1999  Ludvika Simsällskap  29.12 
14  Sofia Ander 1998  Sala Simsällskap  29.14 
15  Emma Cullberg 2002  Örebro Simallians  29.26 
16  Amie Molin Richtnér 2001  Gävle Simsällskap  29.27 
17  Sandra Lundqvist 1998  Falu Simsällskap  29.41 
18  Sandra Bergerstam 2001  Bålsta Simklubb  29.43 
19  Elin Håkansson 1997  Karlskoga Simförening  29.48 
20  Emelie Hansson 1997  Harnäs Skutskär Simsällskap  29.58 
21  Clara Momats 2000  Örebro Simallians  29.76 
22  Ive Johansson 1998  Filipstads Simklubb  29.78 
23  Wilma Wennerberg 2001  Strängnäs Simklubb  29.85 
24  Adina Nyström 1999  Strängnäs Simklubb  29.89 
25  Ajla Omic 1999  Filipstads Simklubb  29.94 
26  Amanda Granlund 1999  Strängnäs Simklubb  30.11 
27  Lovisa Sved 2000  Simklubben Ena  30.16 
28  Lina Watz 1996  Karlstads Simsällskap  30.21 
29  Alva Klang 2000  Bollnäs Simsällskap  30.26 
30  Clara Lönnberg 2001  Strängnäs Simklubb  30.28 
31  Alexandra Kinell 2000  Karlskoga Simförening  30.31 
32  Cecilia Czarnecki 1999  Ludvika Simsällskap  30.51 
33  Rebecka Bankefors 1998  Upsala Simsällskap  30.55 
34  Emelie Ångström 2001  Västerås Simsällskap  30.56 
35  Edith Jernstedt 2002  Västerås Simsällskap  30.76 
36  Moa Holmström 2001  Ludvika Simsällskap  30.82 
37  Julia Faleke-Novy 2000  Västerås Simsällskap  30.95 
38  Filippa Sterling 2002  Västerås Simsällskap  31.23 
39  Julia Holmberg 2002  Västerås Simsällskap  31.29 
40  Julia Norlin 1998  Upsala Simsällskap  31.36 
41  Tova Franzén 2001  Upsala Simsällskap  31.59 
42  Jennie Lundgren 2001  Hallsberg Kumla Simklubb  32.12 
43  Linn Granlund 2001  Karlskoga Simförening  32.29 
44  Karolin Holmberg 2001  Västerås Simsällskap  32.65 
45  Emilia Eerola 1999  Karlskoga Simförening  33.55 
46  Lisen Hill 2002  Simsällskapet Mora  33.77 
47  Lina Rehnman 2002  Västerås Simsällskap  34.38 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.75 2012-12-01 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.89 2001-12-09 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m  Tid  Status 











Lukas Steiner 1998  Västerås Simsällskap  33.30  1:11.06  1:49.79  2:27.37 
William Brand 1998  Eskilstuna Simklubb  34.27  1:12.42  1:51.98  2:31.26 
Jesper Eklund 1998  Västerås Simsällskap  34.35  1:13.77  1:54.43  2:34.62 
Eldin Kadic 1999  Eskilstuna Simklubb  34.53  1:14.21  1:54.50  2:35.93 
Robert Lindblom 1995  Harnäs Skutskär Simsällskap  31.51  1:10.16  1:51.74  2:36.50 
William Borg 2000  Harnäs Skutskär Simsällskap  35.16  1:15.73  1:57.92  2:41.24 
Anton Johansson 1999  Västerås Simsällskap  36.16  1:18.49  2:01.32  2:42.55 
Pontus Lindholm 1994  Strängnäs Simklubb  35.35  1:16.65  1:59.82  2:42.65 
Anton Campalto 1998  Ludvika Simsällskap  37.00  1:19.02  2:02.71  2:45.20 
10  Pelle Högfors 1987  Gimo Simsällskap  37.46  1:20.43  2:05.78  2:50.74 
11  Marcus Ålenius 2001  Harnäs Skutskär Simsällskap  39.18  1:23.74  2:08.23  2:52.03 
12  Jakob Gustafsson 1999  Ludvika Simsällskap  40.67  1:27.01  2:13.88  2:58.47 
13  August Mathisen 2001  Karlstads Simsällskap  39.95  1:28.54  2:15.61  3:01.61 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.75 2012-12-01 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:16.89 2001-12-09 

 

Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    33.30  1:11.06  1:49.79    2:27.37   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    34.27  1:12.42  1:51.98    2:31.26   
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    34.35  1:13.77  1:54.43    2:34.62   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.53  1:14.21  1:54.50    2:35.93   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.51  1:10.16  1:51.74    2:36.50   
William Borg  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.16  1:15.73  1:57.92    2:41.24   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    36.16  1:18.49  2:01.32    2:42.55   
Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simklubb    35.35  1:16.65  1:59.82    2:42.65   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    37.00  1:19.02  2:02.71    2:45.20   
10  Marcus Ålenius  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.18  1:23.74  2:08.23    2:52.03   
11  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    40.67  1:27.01  2:13.88    2:58.47   
12  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    39.95  1:28.54  2:15.61    3:01.61   
                   
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status 











Lisa Eriksson 1998  Strängnäs Simklubb  28.91  59.24 
Sara Junevik 2000  Leksands Simförening  28.91  59.90 
Vera Rohlin Johansson 1995  Örebro Simallians  28.94  1:00.61 
Anna Eriksson 1999  Strängnäs Simklubb  29.21  1:01.14 
Ebba Engström 1995  Eskilstuna Simklubb  29.69  1:01.60 
Lina Berggren 1998  Västerås Simsällskap  30.07  1:01.69 
Hannah Brunzell 2001  Västerås Simsällskap  30.15  1:01.75 
Isabelle Fredriksson 1999  Örebro Simallians  29.49  1:01.76 
Elin Thörner 1998  Säffle Simsällskap  29.72  1:01.85 
10  Matilda Åhlström 1991  Bollnäs Simsällskap  29.16  1:02.37 
11  Klara Eriksson 2000  Nyköpings Simsällskap  30.51  1:02.44 
12  Anna Miram 1999  Ludvika Simsällskap  30.09  1:02.53 
12  Sofia Ander 1998  Sala Simsällskap  29.63  1:02.53 
14  Linnea Fundberg 1999  Eskilstuna Simklubb  30.32  1:02.57 
15  Emmy Östling 2001  Falu Simsällskap  30.26  1:02.75 
16  Amie Molin Richtnér 2001  Gävle Simsällskap  30.62  1:03.74 
17  Sandra Bergerstam 2001  Bålsta Simklubb  31.37  1:03.80 
18  Linnéa Englund 2003  Karlstads Simsällskap  31.44  1:03.83 
19  Petra Johansson 1997  Säffle Simsällskap  30.61  1:03.84 
20  Emma Bergkvist 2000  Strängnäs Simklubb  30.67  1:04.20 
21  Amanda Granlund 1999  Strängnäs Simklubb  30.99  1:04.25 
22  Moa Sundholm 1997  Eskilstuna Simklubb  31.07  1:04.29 
23  Ive Johansson 1998  Filipstads Simklubb  30.79  1:04.38 
24  Wilma Wennerberg 2001  Strängnäs Simklubb  31.32  1:04.64 
25  Sandra Lundqvist 1998  Falu Simsällskap  31.01  1:04.85 
26  Solveig Ramallo 1993  Karlstads Simsällskap  30.84  1:04.86 
27  Elin Håkansson 1997  Karlskoga Simförening  31.14  1:04.95 
28  Emma Cullberg 2002  Örebro Simallians  31.11  1:05.11 
29  Rebecka Östh 1999  Ludvika Simsällskap  31.34  1:05.57 
30  Frida Lannhard 2000  Ludvika Simsällskap  31.28  1:05.93 
31  Therese Johansson 1999  Säffle Simsällskap  32.29  1:06.13 
32  Alexandra Kinell 2000  Karlskoga Simförening  31.43  1:06.17 
33  Lina Watz 1996  Karlstads Simsällskap  31.95  1:06.46 
34  Cecilia Czarnecki 1999  Ludvika Simsällskap  32.63  1:06.52 
35  Julia Faleke-Novy 2000  Västerås Simsällskap  32.07  1:07.36 
36  Emelie Ångström 2001  Västerås Simsällskap  31.70  1:07.57 
37  Clara Lönnberg 2001  Strängnäs Simklubb  31.95  1:07.69 
38  Saga Söderberg 1997  Upsala Simsällskap  32.56  1:07.74 
39  Lovisa Sved 2000  Simklubben Ena  32.33  1:07.78 
40  Julia Norlin 1998  Upsala Simsällskap  32.55  1:08.27 
41  Adina Nyström 1999  Strängnäs Simklubb  32.63  1:09.13 
42  Moa Holmström 2001  Ludvika Simsällskap  32.97  1:10.05 
43  Tova Franzén 2001  Upsala Simsällskap  33.37  1:10.34 
44  Jennie Lundgren 2001  Hallsberg Kumla Simklubb  33.75  1:10.57 
45  Julia Holmberg 2002  Västerås Simsällskap  33.63  1:10.71 
46  Maja Fredriksson 1999  Ludvika Simsällskap  33.50  1:10.76 
47  Linn Granlund 2001  Karlskoga Simförening  34.44  1:11.48 
48  Emilia Eerola 1999  Karlskoga Simförening  35.52  1:12.87 
Alva Klang 2000  Bollnäs Simsällskap  DSQ 
Emma Larsson 2002  Borlänge Simsällskap  DSQ 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 54.87 2011-11-26 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status 











Lisa Eriksson 1998  Strängnäs Simklubb  28.91  59.24 
Sara Junevik 2000  Leksands Simförening  28.91  59.90 
Vera Rohlin Johansson 1995  Örebro Simallians  28.94  1:00.61 
Anna Eriksson 1999  Strängnäs Simklubb  29.21  1:01.14 
Ebba Engström 1995  Eskilstuna Simklubb  29.69  1:01.60 
Lina Berggren 1998  Västerås Simsällskap  30.07  1:01.69 
Hannah Brunzell 2001  Västerås Simsällskap  30.15  1:01.75 
Isabelle Fredriksson 1999  Örebro Simallians  29.49  1:01.76 
Elin Thörner 1998  Säffle Simsällskap  29.72  1:01.85 
10  Klara Eriksson 2000  Nyköpings Simsällskap  30.51  1:02.44 
11  Anna Miram 1999  Ludvika Simsällskap  30.09  1:02.53 
11  Sofia Ander 1998  Sala Simsällskap  29.63  1:02.53 
13  Linnea Fundberg 1999  Eskilstuna Simklubb  30.32  1:02.57 
14  Emmy Östling 2001  Falu Simsällskap  30.26  1:02.75 
15  Amie Molin Richtnér 2001  Gävle Simsällskap  30.62  1:03.74 
16  Sandra Bergerstam 2001  Bålsta Simklubb  31.37  1:03.80 
17  Linnéa Englund 2003  Karlstads Simsällskap  31.44  1:03.83 
18  Petra Johansson 1997  Säffle Simsällskap  30.61  1:03.84 
19  Emma Bergkvist 2000  Strängnäs Simklubb  30.67  1:04.20 
20  Amanda Granlund 1999  Strängnäs Simklubb  30.99  1:04.25 
21  Moa Sundholm 1997  Eskilstuna Simklubb  31.07  1:04.29 
22  Ive Johansson 1998  Filipstads Simklubb  30.79  1:04.38 
23  Wilma Wennerberg 2001  Strängnäs Simklubb  31.32  1:04.64 
24  Sandra Lundqvist 1998  Falu Simsällskap  31.01  1:04.85 
25  Elin Håkansson 1997  Karlskoga Simförening  31.14  1:04.95 
26  Emma Cullberg 2002  Örebro Simallians  31.11  1:05.11 
27  Rebecka Östh 1999  Ludvika Simsällskap  31.34  1:05.57 
28  Frida Lannhard 2000  Ludvika Simsällskap  31.28  1:05.93 
29  Therese Johansson 1999  Säffle Simsällskap  32.29  1:06.13 
30  Alexandra Kinell 2000  Karlskoga Simförening  31.43  1:06.17 
31  Lina Watz 1996  Karlstads Simsällskap  31.95  1:06.46 
32  Cecilia Czarnecki 1999  Ludvika Simsällskap  32.63  1:06.52 
33  Julia Faleke-Novy 2000  Västerås Simsällskap  32.07  1:07.36 
34  Emelie Ångström 2001  Västerås Simsällskap  31.70  1:07.57 
35  Clara Lönnberg 2001  Strängnäs Simklubb  31.95  1:07.69 
36  Saga Söderberg 1997  Upsala Simsällskap  32.56  1:07.74 
37  Lovisa Sved 2000  Simklubben Ena  32.33  1:07.78 
38  Julia Norlin 1998  Upsala Simsällskap  32.55  1:08.27 
39  Adina Nyström 1999  Strängnäs Simklubb  32.63  1:09.13 
40  Moa Holmström 2001  Ludvika Simsällskap  32.97  1:10.05 
41  Tova Franzén 2001  Upsala Simsällskap  33.37  1:10.34 
42  Jennie Lundgren 2001  Hallsberg Kumla Simklubb  33.75  1:10.57 
43  Julia Holmberg 2002  Västerås Simsällskap  33.63  1:10.71 
44  Maja Fredriksson 1999  Ludvika Simsällskap  33.50  1:10.76 
45  Linn Granlund 2001  Karlskoga Simförening  34.44  1:11.48 
46  Emilia Eerola 1999  Karlskoga Simförening  35.52  1:12.87 
Alva Klang 2000  Bollnäs Simsällskap  DSQ 
Emma Larsson 2002  Borlänge Simsällskap  DSQ 
Gren 20, 1500m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Distriktrekord Seniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
Distriktrekord Juniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
500m  600m  700m  800m 
900m  1000m  1100m  1200m 
1300m  1400m 











Anton Björck-Teuscher 1993  Karlstads Simsällskap  1:00.98  2:05.70  3:10.70  4:15.71  16:10.58 
5:20.45  6:25.10  7:30.24  8:34.82 
9:40.27  10:46.26  11:51.61  12:57.79 
14:03.20  15:08.21 
Linus Kanth 1991  Västerås Simsällskap  59.79  2:03.07  3:08.05  4:13.74  16:27.12 
5:19.47  6:25.45  7:31.28  8:38.53 
9:47.58  10:53.34  12:00.08  13:06.69 
14:14.57  15:21.65 
Erik Skogfors 1996  Eskilstuna Simklubb  1:02.38  2:11.28  3:21.00  4:31.16  17:21.23 
5:42.00  6:52.42  8:02.00  9:11.31 
10:21.29  11:33.09  12:43.87  13:54.78 
15:05.16  16:15.10 
Jesper Eklund 1998  Västerås Simsällskap  1:06.24  2:18.09  3:31.36  4:44.71  17:56.84 
5:58.40  7:11.73  8:25.75  9:39.13 
10:52.42  12:06.04  13:16.90  14:27.71 
15:37.89  16:48.15 
Henrik Bransell 1999  Ludvika Simsällskap  1:07.87  2:24.29  3:41.47  5:00.34  19:26.98 
6:19.51  7:40.23  9:00.31  10:19.90 
11:39.42  12:58.17  14:17.37  15:36.28 
16:55.60  18:13.70 
Adam Carlsson 2001  Harnäs Skutskär Simsällskap  1:11.76  2:30.49  3:49.57  5:09.52  19:38.97 
6:28.25  7:46.99  9:07.28  10:26.78 
11:46.71  13:06.35  14:24.68  15:43.86 
17:02.93  18:21.38 
Tim Hansson 2001  Falu Simsällskap  1:14.83  2:36.55  3:58.01  5:19.23  20:01.50 
6:41.00  8:02.70  9:23.63  10:43.92 
12:04.59  13:25.17  14:45.69  16:05.89 
17:25.63  18:45.25 
Igor Blagojevic 2000  Karlskoga Simförening  1:13.36  2:34.84  3:57.09  5:19.20  21:14.14 
6:41.09  8:04.73  9:28.96  10:55.88 
12:26.09  13:57.41  15:28.16  16:57.51 
18:25.78  19:56.42 
Gren 20, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre 
Distriktrekord Seniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
Distriktrekord Juniorer: Lukas Steiner (1998) 15:49.02 2014-09-20 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:02.38  2:11.28  3:21.00  4:31.16  17:21.23   
          5:42.00  6:52.42  8:02.00  9:11.31     
          10:21.29  11:33.09  12:43.87  13:54.78     
          15:05.16  16:15.10         
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    1:06.24  2:18.09  3:31.36  4:44.71  17:56.84   
          5:58.40  7:11.73  8:25.75  9:39.13     
          10:52.42  12:06.04  13:16.90  14:27.71     
          15:37.89  16:48.15         
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap    1:07.87  2:24.29  3:41.47  5:00.34  19:26.98   
          6:19.51  7:40.23  9:00.31  10:19.90     
          11:39.42  12:58.17  14:17.37  15:36.28     
          16:55.60  18:13.70         
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:11.76  2:30.49  3:49.57  5:09.52  19:38.97   
          6:28.25  7:46.99  9:07.28  10:26.78     
          11:46.71  13:06.35  14:24.68  15:43.86     
          17:02.93  18:21.38         
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:14.83  2:36.55  3:58.01  5:19.23  20:01.50   
          6:41.00  8:02.70  9:23.63  10:43.92     
          12:04.59  13:25.17  14:45.69  16:05.89     
          17:25.63  18:45.25         
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:13.36  2:34.84  3:57.09  5:19.20  21:14.14   
          6:41.09  8:04.73  9:28.96  10:55.88     
          12:26.09  13:57.41  15:28.16  16:57.51     
          18:25.78  19:56.42         
                     
 
Uppdaterad: 13 APR 2016 08:31
Skribent: Ove Engberg

Postadress:
Gävle SS - Simidrott
Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Besöksadress:
Gävle Simsällskap, Lantmäterigatan 5
80264 Gävle

Kontakt:
Tel: 026627090
E-post: This is a mailto link

Se all info